"Kto podjął decyzję o usunięciu wyroków"? Ośmiu sędziów podpisanych pod listem do prezes Przyłębskiej

Ośmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego pyta prezes Julię Przyłębską o powody kasowania orzeczeń z bazy wyroków sądu. "Zwracamy się o niezwłoczne wyjaśnienia, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o usunięciu trzech wyroków" - piszą do Przyłębskiej sędziowie. To reakcja na wystąpienie przebywającego na urlopie wiceprezesa TK Stanisława Biernata.

"Kto podjął decyzję o usunięciu wyroków"? Ośmiu sędziów podpisanych pod listem do prezes Przyłębskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Bartosz Lewicki

Oświadzenie sędziego Biernata

"Kilka dni temu z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte trzy wyroki Trybunału: wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16" - napisał Biernat w oświadczeniu przesłanym mediom. Jak dodał, "są to te same wyroki, które nie zostały ogłoszone dotąd w Dzienniku Ustaw, co rażąco narusza art. 190 ust. 2 Konstytucji RP. Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione" - zaznaczył.

Biernat napisał, że "warto będzie śledzić ciąg dalszy" tej sprawy. "Czy usunięcie wyroków z bazy orzeczeń będzie miało znaczyć, że ich w ogóle nigdy nie było. Byłoby to urzeczywistnienie wizji George’a Orwella. Czy też w miejsce 'wygumkowanych' wyroków zostaną wydane nowe orzeczenia, z tymi samymi sygnaturami, ale o innej treści, np. postanowienia o umorzeniu postępowania, ze względu na to, że dotyczą przepisów, które utraciły już moc obowiązującą" - napisał.

Stanowisko TK

PiS oraz rząd nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki i nie zostały one opublikowane.

- Co do tego, jaki charakter mają te rozstrzygnięcia, jest dyskusja, bo zostały one wydane z naruszeniem prawa - wyjaśniał sędzia Trybunału Mariusz Muszyński. - Ponieważ nie weszły one do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną - dodał.

Komentując oświadczenie sędziego Biernata w tej sprawie, Muszyński oświadczył: - Sędzia Biernat wyraźnie nudzi się na urlopie.

List ośmiu sędziów

W sprawę postanowiło się jednak włączyc ośmiu sędziów TK, pisząc list do prezes TK Julii Przyłębskiej. O liście sędziów informuje RMF FM. "Zwracamy się o niezwłoczne wyjaśnienia, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o usunięciu trzech wyroków" - piszą sędziowie.

Oprócz Stanisława Biernata pismo podpisali m.in. Piotr Tuleja oraz Piotr Pszczółkowski. Wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat, w e-mailu skierowanym do mediów tłumaczy powody jego ujawnienia: "Wstrzymywaliśmy się z przesłaniem tego pisma mediom dając adresatce szanse na spokojne udzielenie odpowiedzi, ale takiej odpowiedzi nie dostaliśmy".

Z internetowej bazy skasowano wyroki o sygnaturach K 47/15, K 39/16 i K 44/16. Wszystkie zostały wydane w czasie, gdy prezesem TK był Andrzej Rzepliński i dotyczyły konstytucyjności przepisów zmieniających zasady funkcjonowania Trybunału. Wszystkie trzy nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw przez rząd Beaty Szydło.

Jak zaznacza Biernat, "usunięcie śladów po niewygodnych wyrokach nie mogło się udać: odwołania do wyroku K 47/15 występują nadal w 75 uzasadnieniach do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. zamieszczonych w trybunalskiej bazie orzeczeń, a odwołania do wyroku K 39/15 - w 15 uzasadnieniach orzeczeń".

Chodzi o wyroki: z 9 marca 2016 r. - o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r.; z 11 sierpnia 2016 r. - o częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o TK z lipca 2016 r.; z 7 listopada 2016 r. - ws. przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)