Trwa ładowanie...
d1ur7dx

"Kto podjął decyzję o usunięciu wyroków"? Ośmiu sędziów podpisanych pod listem do prezes Przyłębskiej

Ośmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego pyta prezes Julię Przyłębską o powody kasowania orzeczeń z bazy wyroków sądu. "Zwracamy się o niezwłoczne wyjaśnienia, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o usunięciu trzech wyroków" - piszą do Przyłębskiej sędziowie. To reakcja na wystąpienie przebywającego na urlopie wiceprezesa TK Stanisława Biernata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1ur7dx

Oświadzenie sędziego Biernata

"Kilka dni temu z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte trzy wyroki Trybunału: wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16" - napisał Biernat w oświadczeniu przesłanym mediom. Jak dodał, "są to te same wyroki, które nie zostały ogłoszone dotąd w Dzienniku Ustaw, co rażąco narusza art. 190 ust. 2 Konstytucji RP. Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione" - zaznaczył.

Biernat napisał, że "warto będzie śledzić ciąg dalszy" tej sprawy. "Czy usunięcie wyroków z bazy orzeczeń będzie miało znaczyć, że ich w ogóle nigdy nie było. Byłoby to urzeczywistnienie wizji George’a Orwella. Czy też w miejsce 'wygumkowanych' wyroków zostaną wydane nowe orzeczenia, z tymi samymi sygnaturami, ale o innej treści, np. postanowienia o umorzeniu postępowania, ze względu na to, że dotyczą przepisów, które utraciły już moc obowiązującą" - napisał.

d1ur7dx

Stanowisko TK

PiS oraz rząd nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki i nie zostały one opublikowane.

- Co do tego, jaki charakter mają te rozstrzygnięcia, jest dyskusja, bo zostały one wydane z naruszeniem prawa - wyjaśniał sędzia Trybunału Mariusz Muszyński. - Ponieważ nie weszły one do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną - dodał.

Komentując oświadczenie sędziego Biernata w tej sprawie, Muszyński oświadczył: - Sędzia Biernat wyraźnie nudzi się na urlopie.

d1ur7dx

List ośmiu sędziów

W sprawę postanowiło się jednak włączyc ośmiu sędziów TK, pisząc list do prezes TK Julii Przyłębskiej. O liście sędziów informuje RMF FM. "Zwracamy się o niezwłoczne wyjaśnienia, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o usunięciu trzech wyroków" - piszą sędziowie.

Oprócz Stanisława Biernata pismo podpisali m.in. Piotr Tuleja oraz Piotr Pszczółkowski. Wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat, w e-mailu skierowanym do mediów tłumaczy powody jego ujawnienia: "Wstrzymywaliśmy się z przesłaniem tego pisma mediom dając adresatce szanse na spokojne udzielenie odpowiedzi, ale takiej odpowiedzi nie dostaliśmy".

Z internetowej bazy skasowano wyroki o sygnaturach K 47/15, K 39/16 i K 44/16. Wszystkie zostały wydane w czasie, gdy prezesem TK był Andrzej Rzepliński i dotyczyły konstytucyjności przepisów zmieniających zasady funkcjonowania Trybunału. Wszystkie trzy nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw przez rząd Beaty Szydło.

d1ur7dx

Jak zaznacza Biernat, "usunięcie śladów po niewygodnych wyrokach nie mogło się udać: odwołania do wyroku K 47/15 występują nadal w 75 uzasadnieniach do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. zamieszczonych w trybunalskiej bazie orzeczeń, a odwołania do wyroku K 39/15 - w 15 uzasadnieniach orzeczeń".

Chodzi o wyroki: z 9 marca 2016 r. - o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r.; z 11 sierpnia 2016 r. - o częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o TK z lipca 2016 r.; z 7 listopada 2016 r. - ws. przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

d1ur7dx

Podziel się opinią

Share
d1ur7dx
d1ur7dx
Więcej tematów