Wszystko czarno na białym. Sprawdzili, kto oglądał TVP Info
Stacja TVP Info przestała nadawać w środę 20 grudnia. To wtedy nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał władze mediów publicznych. Doszło do przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Portal wirtualnemedia.pl przygotował raport dotyczący widzów TVP Info. Kim byli?
Jak piszą wirtualnemedia.pl, TVP Info na tle całego rynku charakteryzowało się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów.
Młodzi nie oglądają TVP Info
Udziały widowni każdej z tych stacji w grupach wiekowych 4-9, 10-11, 13-15, 16-17, 18-19, 20-24 i 25-29 w badanym okresie wynoszą wyraźnie poniżej 1 proc.
W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie TVP Info rosło, jednak najwyższe wyniki oglądalności TVP Info notowało w grupie 50+, w której widownia stanowiła aż 86,55 proc. wszystkich widzów. "Dla porównania w całym rynku jest to 62,02 proc." - analizuje portal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie chcą opuścić TVP Info. "To pokazuje skalę żenady"
Widownia wiejska
TVP Info w tym roku chętniej oglądali mężczyźni niż kobiety. Z danych wynika także, że TVP Info oglądało najwięcej mieszkańców wsi - 44,96 proc.
Portal przeanalizował również dane dotyczące dochodów widzów TVP Info, które wyraźnie wzrosły. Pod uwagę został wzięty średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł). "Można zauważyć, że TVP Info w tym roku miało względnie podobną strukturę widowni do całego rynku telewizyjnego w Polsce" - czytamy.
Dla porównania, w okresie od 1 stycznia do 19 grudnia ub.r. TVP Info śledziło mniej osób z wysokimi dochodami, a więcej z niskimi.
TVP Info oglądali najchętniej widzowie z wykształceniem podstawowym. Ich udział wzrósł z 45,44 proc. do 46,53 proc.
Zmiana władzy w mediach publicznych
Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że minister Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze.
Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek. Rada Mediów Narodowych i dotychczasowe zarządy spółek medialnych uznają działania Sienkiewicza za bezprawne.
W środę rano sygnał TVP Info i TVP1 został wyłączony. Pracownicy stacji nieudolnie usiłowali prowadzić relację na żywo w sieci. Sytuacja eskalowała z każdą godziną. Po południu głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który wezwał do "respektowania porządku prawnego".