Trwa ładowanie...
d3m6sad

"Ks. Peszkowski przywracał pamięć o zbrodni w Katyniu"

Ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski od lat
przywracał pamięć o zbrodni w Katyniu. Jego zwrot "Golgota
Wschodu" wszedł na stałe do polskiego słownika - powiedział przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu,
abp Sławoj Leszek Głódź.

Share
d3m6sad

Kapelan Rodzin Katyńskich, ks. Zdzisław Peszkowski zmarł w szpitalu w podwarszawskim Aninie. Miał 89 lat. Był jednym z ocalałych więźniów obozu jenieckiego NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku.

Nigdy dość przywracania pamięci o Katyniu, bowiem ona zamiast być coraz większa, jest słabsza. W 1990 r. 88% Polaków wiedziało, kto był sprawcą tego mordu. Badania "Rzeczpospolitej" wykazały, że w roku 2007 tylko 43% wie, kto jest za niego odpowiedzialny - podkreślił abp Głódź.

Arcybiskup zaznaczył, że prałat Peszkowski wraz z Rodzinami Katyńskimi przedzierał się przez trudną rzeczywistość zarówno medialną w Polsce, polityczną, jak też był głosem sumienia dla wolnego świata. Swoje ostatnie 20 lat życia poświęcił całkowicie sprawie katyńskiej i przechodzi do pamięci narodowej jako ofiara Katynia, a jednocześnie żywy świadek tamtych wydarzeń - mówił abp Głódź.

Dzisiaj to świadectwo ks. Peszkowski zostawia nam i poprzez swój testament nakłada na nas obowiązek dalszego prowadzenia tego dzieła - podkreślił abp Głódź. (awi)

d3m6sad

Podziel się opinią

Share
d3m6sad
d3m6sad
Więcej tematów