Ks. Jorge Bergoglio groził piekłem oprawcom z Argentyny w czasach junty
Ksiądz Jorge Bergoglio jako prowincjał jezuitów w rządzonej przez wojskową juntę Argentynie groził piekłem oprawcom, którzy torturowali więźniów. Opowiedział o tym ksiądz Juan Carlos Scannone, niegdyś nauczyciel obecnego papieża.
14.11.2013 | aktual.: 14.11.2013 13:12
Ksiądz Scannone, wykładowca w seminarium jezuickim w San Miguel, związany z teologią wyzwolenia, przyznał, że czuł wsparcie księdza Bergoglio, kiedy publikował teksty na jej temat.
- Znał moje pisma - podkreślił argentyński jezuita, cytowany przez portal Vatican Insider. Wyjaśnił następnie: - Nie mogę powiedzieć, że się z nimi zgadzał, ale je aprobował; a najlepszym dowodem jest to, że w epoce rządów wojskowych, kiedy pisałem o teologii wyzwolenia, on to czytał.
Bronił teologa wyzwolenia
Według relacji księdza Scannone Bergoglio bronił go przed biskupami, niezadowolonymi z głoszonych przez niego tez teologii wyzwolenia, zanegowanej za pontyfikatu Jana Pawła II ze względu na powiązania z ideologią marksistowską i sympatie dla ruchów bojowników.
Co więcej, jak dodał jezuita, przyszły papież zachęcał go do publikowania artykułów i radził mu nawet, jak je wysyłać do zagranicznych pism, by ominąć cenzurę.
Jako prowincjał jezuitów ksiądz Bergoglio w dobie dyktatury, a więc na przełomie lat 70. i 80. udzielał rad swemu byłemu wykładowcy, jak ma postępować w związku z tym, że był obserwowany przez juntę. Mówił na przykład księdzu Scannone, by nigdy nie poruszał się sam, bo może zostać porwany.
Świadectwa udzielonej pomocy
Kiedy uprowadzony przez wojskowych został jeden ze studentów wykładowcy, ksiądz Bergoglio przedstawił dowody na jego niewinność - opowiedział ks. Juan Carlos Scannone. Torturowany chłopak skazany został na śmierć. Wtedy ks. Bergoglio poszedł na rozmowę z dowódcą jednostki, przetrzymującej więźnia. - Jeśli wierzy pan w piekło, niech pan wie, że ten grzech na piekło zasługuje - powiedział przyszły papież. W ten sposób, dodał argentyński jezuita, uratował życie więźniowi.
To kolejna relacja, potwierdzająca zaangażowanie księdza Jorge Bergoglio w obronę prześladowanych przez juntę, która rządziła w Argentynie w latach 1976-1983. W wydanej we Włoszech książce "Lista Bergoglio" zamieszczono świadectwa, z których wynika, że pomagał on dziesiątkom ludzi prześladowanym przez dyktaturę.