Trwa ładowanie...

Krzysztof Szczerski ujawnia, jaki kraj wybrał miejsce przemówienia Trumpa

Miejsce przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie wybrała strona amerykańska. To będzie pierwsze duże wystąpienie publiczne z inicjatywy prezydenta USA - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy.

Krzysztof Szczerski ujawnia, jaki kraj wybrał miejsce przemówienia TrumpaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3cfym4

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy podkreślił, że miejsce przemówienia, czyli Plac Krasińskich, wybrała strona amerykańska. - Widać wyraźnie po komunikacie Białego Domu, że chodzi o miejsce symboliczne - stwierdził. Dodał, że Trump chce swoją mowę zacząć od roli Polski i Polaków jako narodu, który "w nawet najtrudniejszych momentach swojej historii walczył o swoją wolność". - Tak naprawdę to będzie jego pierwsze duże wystąpienie publiczne z jego incjatywy, nie przy okazji, jak przy szczycie NATO - podkreślił Szczerski.

Zobacz też: Donald Trump w Brukseli

"Dwa duże tematy"

Szczerski powiedział, że obecnie dopracowywane są ostatnie szczegóły organizacyjne wizyty prezydenta USA w Warszawie, a także treść polityczna rozmów pomiędzy Trumpem a Andrzejem Dudą. Szef gabinetu prezydenta powiedział, że do omówienia są "dwa duże tematy". Duda - jak powiedział - będzie mówił z Trumpem o bezpieczeństwie, czyli o obecności amerykańskich wojsk w Polsce, o tarczy antyrakietowej, ale - co podkreślił - polski prezydent chce także mówić o przyszłej współpracy z USA.

d3cfym4

Szczerski podkreślił, że ze strony polskiej jest oczekiwanie, że Trump poinformuje o decyzji w sprawie przedłużenia lub stałej (zamiast rotacyjnej) obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Drugi ważny temat - tak jak mówił Szczerski - bezpieczeństwo energetyczne Polski.Stwierdził, że władze "chcą bezpieczeństwo energetyczne połączyć z dobrym interesem". Przekonywał, że obecnie negocjowane są dostawy gazu z kilkoma firmami, ale zastrzegł, że musi to być "ekonomicznie opłacalne".

Szczerski zwrócił uwagę, że w czasie wizyty Trumpa w Polsce poruszona zostanie także tematyka regionu w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podkreślił, że Trójmorze powstało, by promować kontekst biznesowy i inwestycyjny 12 krajów członkowskich.

Dlaczego Polska? "Poważna rola w polityce europejskiej"

Dlaczego Polska? Szczerski powiedział, że cieszy się z tego, że Trump jako cel swojej wizyty wybrał Polskę przed zwyczajowo wybieranym przez amerykańskich prezydentów Londynem czy Paryżem. - Cieszymy się z tego, bo to świadczy o tym, że nasza praca daje efekty - powiedział. I dodał: - Dlatego zbudowaliśmy instrumenty do tego, żeby Polska stała się dla Stanów Zjednoczonych dzisiaj ważnym partnerem. Decyzje szczytu NATO w Warszawie, członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gazoport w Świnoujściu i otwarcie na współpracę energetyczną, Trójmorze, czyli zgromadzenie w Polsce 12 przywódców - to wszystko jest pakietem, który jest po prostu pakietem atrakcyjnym, ale także pokazuje poważną rolę Polski w polityce europejskiej.

Prezydent Donald Trump przyjedzie do Polski 5 lipca. Następnego dnia będzie w Warszawie gościem szczytu państw Trójmorza. Wezmą w nim udział przywódcy państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, którzy mają między innymi podjąć rozmowy o współpracy transatlantyckiej w dziedzinie inwestycji rozwojowych. W czwartek 6 lipca Trump odwiedzi Niemcy, gdzie w Hamburgu weźmie udział w szczycie G20, podczas którego ma spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

d3cfym4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cfym4
Więcej tematów