Kryzys migracyjny na granicy. Rząd PiS zaapeluje do Turcji
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Turcji - Zbigniew Rau i Mevlut Cavusoglu - rozmawiają dziś m.in. o szlakach migracyjnych. - Te szlaki są mocno obłożone, Turcja w kontekście kryzysu migracyjnego pełni bardzo ważną rolę, dlatego to będzie główny temat rozmów ministrów - przekazały nam służby prasowe polskiego MSZ.
04.10.2021 | aktual.: 04.10.2021 14:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Mamy bardzo silną współpracę z państwami takimi jak Turcja w zakresie bezpieczeństwa. Myślę, że będziemy mogli bardzo szczerze porozmawiać o obecnej sytuacji. I znaleźć jakieś rozwiązania, ponieważ intensywność ruchu migrantów z wykorzystaniem szlaku tureckiego jest duża - podkreśla w rozmowie z Wirtualną Polską wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Jak dodaje nasz rozmówca: - Mamy nadzieję na zaciśnienie współpracy w tym zakresie i uszczelnienie szlaku migracyjnego. Ta współpraca już dziś i tak jest dość intensywna.
- Polska na pewno zaapeluje do Turcji o zwiększenie szczelności szlaków migracyjnych oraz granic tak, jak apelowaliśmy do innych krajów: Jordanii, Iraku, Arabii Saudyjskiej. I nadal będziemy apelować o pomoc i zrozumienie - dodaje rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Jak podkreśla nasz rozmówca, "szlaki migracyjne są dziś bardzo obłożone, również w Turcji, choć nie tak mocno jak jeszcze kilka lat temu". - Ale jednak. Oczekujemy monitorowania sytuacji przez władze tureckie - mówi nam Jasina.
Rozmowy obu ministrów spraw zagranicznych, oprócz kwestii migracyjnych, dotyczą także m.in. kwestii bilateralnych i pogłębiania współpracy gospodarczej. Podczas dzisiejszego spotkania Raua i Cavusoglu dojdzie również do podpisania porozumienia o współpracy akademii dyplomatycznych MSZ Polski i Turcji.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Najnowszy komunikat Straży Granicznej
Straż Graniczna przekazała najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze poinformowali o 398 próbach jej przekroczenia.
Służby przekazały, że doszło do zatrzymania 29 imigrantów. 24 z nich to obywatele Iraku, 3 - obywatele Syrii, a 2 - obywatele Libanu. Oprócz tego za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano 3 cudzoziemców - to obywatele Syrii, Ukrainy oraz Niemiec.
W czwartek wieczorem z ministrem Mariuszem Kamińskim spotkała się unijna komisarz Ylva Johansson. Politycy rozmawiali o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także o działaniach podejmowanych wobec migrantów, którzy chcą dostać się do Polski.
Szef MSWiA przekazał po spotkaniu z unijną komisarz, że politycy zgodzili się z tym, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą odpowiedzią państw członkowskich Unii Europejskiej.
- Podczas spotkania podkreśliłem, że Polska udziela ochrony międzynarodowej osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone, czego przykładem jest pomoc udzielana Białorusinom prześladowanym przez reżim Łukaszenki oraz ewakuacja ok. 1300 uchodźców z Afganistanu - przekazał Kamiński.
Opozycja chce uderzyć w Kamińskiego
Opozycja żąda dymisji Mariusza Kamińskiego - pisaliśmy niedawno w WP. - Rozważamy złożenie wniosku o wotum nieufności wobec szefa MSWiA - deklaruje w rozmowie z Wirtualną Polską szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Podobny krok - jak słyszymy - rozważa Koalicja Obywatelska. Tym samym partie opozycyjne chciałyby doprowadzić do debaty nad działalnością byłego szefa CBA, ministra, którego nazwisko jest dziś na ustach całej Polski.