Krystyna Pawłowicz powinna odejść? Polacy zabrali głos
Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz poinformowała ostatnio, że odchodzi z polityki. Z najnowszego sondażu wynika, że większość Polaków popiera jej decyzję. Są jednak i tacy, którzy chcieliby, aby została.
Krystyna Pawłowicz od lat budzi ogromne emocje. 16 lipca na Twitterze napisała: "Jesienią skończy się moja 8-letnia praca poselska. Jestem wdzięczna prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że umożliwił mi udział w obronie i naprawie polskich spraw". "Jestem dumna, że mogłam to robić reprezentując w Sejmie i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość. Z polityki odchodzę" - dodała.
W mediach rozpoczęły się spekulacje dotyczące tego, czy Krystyna Pawłowicz obejmie inne, ważne funkcje publiczne. Spekulowano m.in. o pracy w Trybunale Konstytucyjnym - posłanka jest bowiem profesorem nauk prawnych. Do tej pory żadne z doniesień się nie potwierdziły.
W sondażu SW Research dla rp.pl Polacy zostali zapytani, czy Pawłowicz powinna odejść z polityki. Tylko 9,7 proc. oceniło, że lepiej byłoby, gdyby polityk została w życiu publicznym. Zdania w tej sprawie nie miało 27,7 proc. respondentów. Aż 62,5 proc. badanych oceniło z kolei, że Pawłowicz podjęła słuszną decyzję.
Zobacz także: "Wałęsa nie był za dialogiem". Jacek Sasin ostro o byłym prezydencie
"Wycofanie się Krystyny Pawłowicz z życia politycznego popiera 63 proc. kobiet i 62 proc. mężczyzn. Najczęściej są to osoby w wieku przekraczającym 50 lat (69 proc.). Częściej są to też osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (65 proc.) oraz wyższym (67 proc.), niż te, które zakończyły edukację po szkole podstawowej/gimnazjum (48 proc.) lub szkole średniej (57 proc.)" - informuje rp.pl.
"Odsetek popierających odejście jest największy wśród mieszkańców miast wielkości 200 – 499 tys. mieszkańców (72 proc.) oraz osób zarabiających od 2001 do 3000 zł (69 proc.), a najmniejszy wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (po 59 proc.) oraz tych z dochodami powyżej 5000" - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.
Źródło: rp.pl