Trwa ładowanie...
dzsrz45

Królowa Elżbieta II. Ostoja brytyjskiej monarchii

Najnowsze informacje

Królowa Elżbieta II (Elżbieta Aleksandra Maria Windsor) to najdłużej rządząca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa i całego świata. Jest żywym symbolem brytyjskiej monarchii. Na tronie zasiada już od 1952 roku.

5.0
(1 głos)
Oceń:
dzsrz45
Data urodzenia:

21.04.1926 (wiek: 98 lat)

Miejsce urodzenia:
Płeć:

Kobieta

Nagrody:

Człowiek roku magazynu Times w 1952 roku

Seriale:
PAP
Źródło: PAP, fot: Tolga Akmen

Aż ciężko uwierzyć, że gdyby nie abdykacja Edwarda VIII na tronie nie zasiadłby Jerzy VI, a kolejną brytyjską monarchinią nie zostałaby Elżbieta II. Elżbieta jest najpopularniejszą królową na świecie. To dzięki niej Brytyjczycy mimo upływu lat są "zakochani" w Koronie.

Elżbieta II królową od 1952 roku

Elizabeth Alexandra Mary Windsor (pisownia w j. angielskim) urodziła się 21 kwietnia 1926 roku na Bruton Street 17 w Mayfair w Londynie. Jej rodzicami byli książę Albert (później król Jeży VI) i Elżbieta Bowes-Lyon, zwana Elżbietą, królową matką. Elżbieta II miała młodszą siostrę Małgorzatę.

W momencie narodzin Elżbieta była trzecią w kolejności do objęcia brytyjskiego tronu, jednak szanse na to, że zostanie królową były niewielkie. Pierwszy w kolejności był bowiem starszy brat jej ojca (książę Walii), a następny jej ojciec. Losy rodziny królewskiej potoczyły się jednak inaczej, a Elżbieta II już w wieku 27 lat została królową.

Elżbieta i jej siostra jako dzieci były izolowane od reszty rówieśników z powodu chęci uchronienia ich przed powszechnymi wówczas chorobami. Za edukację przyszłej królowej odpowiedzialna była guwernantka. Elżbieta uczyła się historii, geografii i Biblii. Kiedy było oczywiste, że w przyszłości obejmie tron rozpoczęła naukę historii prawa państwowego. Brak wyższego wykształcenia, czy też uczęszczania do zwykłej szkoły był dla niej kłopotliwy. W rozmowie z pokojówką mówiła kiedyś - przy stole nie rozumiem, o czym rozmawiają ludzie wokół mnie. Ogarnia mnie przerażenie na myśl o zasiadaniu wśród cudzoziemców dyskutujących na tematy, które są mi kompletnie nieznane.

Kiedy Elżbieta miała 10 lat zmarł jej dziadek, król Jerzy V, a tron objął jej wuj, który przybrał imię Edward VIII. Jednak na tronie zasiadał on tylko przez 11 miesięcy. Abdykował, aby móc poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Skutkiem tego postępowania było objęcie tronu przez ojca Elżbiety, który przybrał imię Jerzy VI, a Elżbieta była jego następczynią i otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Elżbiety.

Niestety król Jeży VI nie cieszył się dobrym zdrowiem. Z powodu jego choroby Elżbieta szybko zaczęła przejmować królewskie obowiązki. W 1951 roku, już jako mężatka, udała się w podróż do Grecji, Włoch, na Maltę, do Kanady i USA. Rok później wraz z mężem wyruszyła w podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Odwiedziła wówczas 15 państw i wygłosiła ponad 150 przemówień. Podróż następczyni tronu została nagle przerwana informacją o śmierci jej ojca (6 lutego 1952 roku). Przyczyną jego zgonu był rak gardła.

Na wieść o śmierci króla i objęciu przez nią władzy Elżbieta udała się w podróż powrotną do Wielkiej Brytanii. Ponieważ w jej podróżnej garderobie nie było stroju żałobnego, czekała na lotnisku na dostarczenie jej odpowiedniej sukni. Podobno od tamtej pory monarchini zawsze ma ze sobą strój żałobny podczas podróży. Elżbieta II została ogłoszona królową w czwartek 7 lutego 1952 roku w St. James’s Palace. Jej koronacja miała miejsce 2 czerwca 1953 roku.

Rodzina Elżbiety II. Miłość do księcia Filipa nie była łatwa

Historia znajomości Elżbiety i Filipa sięga 1939 roku. Przyszła królowa z siostrą i rodzicami udali się z wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Z powodu epidemii świnki wizyta nie mogła dojść do skutku. I wtedy właśnie w życiu Elżbiety pojawił się Filip. Został on wyznaczony na przewodnika i opiekuna księżniczek. Warto podkreślić, że 18-letni wojskowy był wysoki i pewny siebie, co bardzo szybko wywarło wrażenie na Elżbiecie.

Zauroczenie młodym żołnierzem nie przypadło do gustu parze królewskiej. Rodzina Filipa była bowiem blisko związana z nazistami, a sam książę nie należał do najbogatszych. Para królewska miała ubolewać nad stanem jego garderoby. Narzekania rodziców jednak niewiele dały. W sierpniu 1946 roku Filip oświadczył się Elżbiecie. Po oświadczynach król wysłał córkę do Afryki, mając nadzieję, że ta zmieni zdanie. Wyjazd nie pomógł, a oficjalna informacja o zaręczynach została przekazana poddanym 10 czerwca 1947 roku. Do ślubu doszło w listopadzie tego samego roku w opactwie westminsterskim. Z okazji ślubu Filip otrzymał tytuł księcia Edynburga.

Rok po ślubie, 14 listopada 1948 roku na świat przyszło pierwsze dziecko Elżbiety i Filipa. Karol otrzymał tytuł księcia Walii i jest pierwszy w kolejce do tronu po śmierci Elżbiety II.

W kolejnych latach na świat przychodziły kolejne dzieci Elżbiety i Filipa:

  • Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska, żona Marka Phillipsa, następnie Timothy’ego Laurence’a
  • Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku
  • Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu

Małżeństwo Elżbiety i Filipa przeżywało kilka kryzysów, jednak wyszło z nich zwycięsko. Byli ze sobą nieprzerwanie przez prawie 74 lata. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Miał 99 lat.

Królowa Elżbieta II. Ostoja brytyjskiej monarchii
Mąż / Żona

Książę Filip

Nazwisko rodowe

Windsor

Zawód

Królowa

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzsrz45
dzsrz45
dzsrz45
Więcej tematów
dzsrz45

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj