Trwa ładowanie...

Filip II nie żyje. Do końca starał się żyć pełnią życia

Książe Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II, książę Edynburga, miał 99 lat. Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie.

Share
Książe Filip nie żyje
Książe Filip nie żyje Źródło: EPA, PAP
d17gaht

Informację o śmierci księcia Filipa podał Pałac Buckingham. Mąż królowej Elżbiety II zmarł w wieku 99 lat. "Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor" - przekazano w oficjalnym komunikacie.

Zmarł Filip II. Z Elźbietą II nie zawsze miał łatwo

Książe Filip urodził się 21 kwietnia 1921 roku. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Na świat przyszedł w Grecji, a całą swoją młodość spędził na renomowanych zagranicznych uczelniach, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Już w wieku 18 lat wstąpił do Królewskiej Marynarki, a trzy lata później był pierwszym oficerem na pokładzie HMS "Wallace".

d17gaht

Swoją późniejszą żonę poznał w 1939 roku, kiedy to król Jerzy VI z małżonką i dwiema córkami przybyli do Akademii Marynarki w Dartmouth. Dostał wtedy misję zaopiekowania się królewskimi córkami. 13-letnia Elżbieta była zafascynowała o pięć lat starszym wojskowym. Tak zaczęła się miłość na całe życie.

Książe Filip II nie zawsze miał łatwo z Elżbietą II. Początkowo trudno mu było pogodzić się z tym, że zawsze będzie grał drugie skrzypce, a żona będzie królową. Przez lata media informowały o romansach monarchy. Para, która małżeństwem była przez 74 lata, wybaczyła sobie zdrady i nieporozumienia.

Nie żyje Książę Filip. Miał 99 lat

Książe Filip zasłynął ze specyficznego, ciętego humoru i uwag, które często były interpretowane jako obraźliwe i były odzwierciedleniem jego specyficznego charakteru. Niektóre z nich od razu zostały uznane za gafy księcia, o których szeroko rozpisywały się tabloidy.

d17gaht

Filip był patronem ponad 800 organizacji zajmujących się środowiskiem, przemysłem, sportem i edukacją. Udzielał się charytatywnie, włączał się w rozmaite inicjatywy. Żył bardzo aktywnie niemal do ostatnich dni. W 2011 r. 90-letni wówczas Filip ogłosił, że ze względu na pogarszający się stan zdrowia ograniczy swoją działalność publiczną.

Z kolei w 2017 roku Pałac Buckingham poinformował o przejściu księcia Filipa na emeryturę. Od tego czasu nie udzielał się publicznie. Książe Filip przeszedł do historii jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego.

W 2019 roku spowodował wypadek samochodowy i znów trafił na okładki angielskich tabloidów. Wtedy monarcha zrezygnował z uprawnień do prowadzenia pojazdów. Z kolei w marcu tego roku Książe Filip wyszedł ze szpitala, gdzie przeszedł operację serca. W placówce św. Bartłomieja był przez miesiąc.

Andrzej Duda i niepodłączony telefon. Adam Bielan odpiera atak. Oberwał Donald Tusk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17gaht

Podziel się opinią

Share
d17gaht
d17gaht
Więcej tematów