Trwa ładowanie...
15-10-2014 15:40

Kreml: w Mediolanie nie jest planowane dwustronne spotkanie Putin-Poroszenko

Dwustronne spotkanie prezydentów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, Władimira Putina i Petro Poroszenki w Mediolanie, gdzie obaj będą uczestniczyć w szczycie Azja-Europa (ASEM), nie jest planowane - poinformował doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow.

Kreml: w Mediolanie nie jest planowane dwustronne spotkanie Putin-PoroszenkoŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
d1371dy
d1371dy

Dwudniowy szczyt ASEM rozpoczyna się w czwartek w drugiej połowie dnia. Spodziewany jest udział szefów państw i rządów kilkudziesięciu krajów. Tematem ma być wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo. Na marginesie spotkania odbędą się też rozmowy o konflikcie na Ukrainie.

Uszakow, który jest doradcą Putina ds. polityki zagranicznej, nie wykluczył jednak, że przywódcy Rosji i Ukrainy mogą uzgodnić dwustronne spotkanie w toku rozmów w szerszym gronie.

Przedstawiciel Kremla przekazał w tym kontekście, że "przygotowywane są kontakty Putina w normandzkim lub szerszym formacie". Uszakow wyjaśnił, że w piątek rano przed sesją ASEM premier Włoch Matteo Renzi wyda śniadanie, podczas którego omawiana będzie tematyka ukraińska. Uszakow podał, że oprócz liderów Rosji i Ukrainy wezmą w nim udział prezydent Francji Francois Hollande, szefowie rządów Niemiec i Wielkiej Brytanii, Angela Merkel i David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Herman Van Rompuy i Jose Barroso.

"Format normandzki" to rozmowy przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande spotkali się w tym gronie w czerwcu w Normandii w czasie obchodów 70. rocznicy D-Day, czyli lądowania aliantów.

d1371dy

Doradca Putina poinformował też, że w czasie pobytu w Mediolanie prezydent Rosji ma w planie dwustronne rozmowy z szefami rządów Włoch, Niemiec i Austrii; prawdopodobnie dojdzie też do jego spotkania z premierem W. Brytanii.

Uszakow przekazał, że bezpośrednio po przylocie do Mediolanu Putin będzie konferować z Merkel, a na koniec dnia spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Służba prasowa Poroszenki podała wcześniej, że prezydenci Ukrainy i Rosji uzgodnili we wtorek telefonicznie format rozmów, które przeprowadzą w czwartek w Mediolanie na marginesie szczytu Azja-Europa. Przywódcy "uzgodnili program i format spotkania w trakcie szczytu ASEM, który odbędzie się w Mediolanie w dniach 16-17 października" - głosi komunikat służb prasowych.

Ukraiński prezydent zapowiadał wcześniej, że w Mediolanie chce rozmawiać z Putinem o pokoju w Donbasie i rozwiązaniu konfliktu gazowego między Ukrainą a Rosją.

Putin przyleci do Mediolanu z Belgradu, gdzie w czwartek weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej.

d1371dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1371dy
Więcej tematów