Trąba powietrzna w Małopolsce. Wniosek wojewody dla czterech miejscowości
Jest wniosek wojewody małopolskiego ws. uznania czterech miejscowości za miejsca noszące znamiona klęski żywiołowej. Wszystko przez gwałtowne burze i trąbę powietrzną, które przeszły przez Małopolskę.
Trwają działania służb po tragicznych w skutkach burzach i przejściu trąby powietrznej w Małopolsce. Pogodowy armagedon miał miejsce w czwartek 24 czerwca. '
Burze w Małopolsce. Wniosek wojewody do premiera
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył wniosek o uznanie czterech miejscowości za miejsca noszące znamiona klęski żywiołowej. Chodzi konkretnie o: Librantową, Koniuszową, Łękę Siedleckę i Boguszową.
Początkowo wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczył tylko Librantowej i Koniuszowej, jednak koniecznym okazało się poszerzenie listy.
Trąba powietrzna w Małopolsce. Reporter WP pojechał na miejsce. Ogrom zniszczeń przeraża
- Po dokładnej analizie z Inspekcją Nadzoru Budowlanego, strażą pożarną oraz z innymi służbami, chcieliśmy poinformować, że wniosek ten będzie rozszerzony, między innymi dlatego, że w kolejnych godzinach w piątek spływały nowe informacje o uszkodzeniach - tłumaczył na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Małopolska. Liczenie strat trwa. "Możemy mówić o cudzie"
- Możemy mówić o cudzie, że żadna z osób nie została ciężko poszkodowana i nikt nie zginął - dodał wojewoda.
Jak wynika z informacji służb, działania kontrolne w Małopolsce, gdzie burze i trąba powietrzna wyrządziły olbrzymie szkody, zostały zakończone dopiero w piątek późnym wieczorem. Kontroli poddano 76 gospodarstw na terenie powiatu nowosądeckiego: 40 gospodarstw mieszkalnych, 35 budynków gospodarczych oraz jeden kościół.
Kontrole Inspektoratu Nadzoru Budowlanego objęły także powiat limanowski, olkuski, proszowicki i miechowski. Łącznie stwierdzono tam 129 uszkodzonych budynków. Trwa szacowanie strat w miejscowości Chełmiec.
Wniosek wojewody małopolskiego. Urzędnicy czekają na dokumenty
- Oczekujemy od samorządowców jeszcze dzisiaj pilnego przesłania wniosków. Urząd Wojewódzki działa i oczekuję na to, aby samorządowcy przesłali listy, byśmy mogli na tej podstawie pierwszą pomoc do 6 tys. zł dla poszkodowanych przekazać - podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Jak dodał, Urząd Wojewódzki w Krakowie prześle poszkodowanym pierwsze transze pomocowe - te wyniosą 6 tys. złotych - gdy tylko otrzyma odpowiednie dokumenty. To samo dotyczy następnej transzy zasiłków celowych w wysokości do 100 tys., a w przypadku całkowitych zniszczeń do 200 tys. złotych.
Źródło: PAP