ŚwiatSmog Kraków – 12 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w województwie małopolskim

Smog Kraków – 12 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w województwie małopolskim

Smog Kraków – 12 lutego 2019. Bardzo dobra jakość powietrza w Krakowie i okolicach. Sprawdź dokładne pomiary dla woj. małopolskiego.

Smog Kraków – 12 lutego 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w województwie małopolskim
Źródło zdjęć: © iStock.com

Smog Kraków – 12 lutego 2019

Dziś jakość powietrza w województwie małopolskim jest bardzo dobra. W Krakowie na osiedlach Wadów, Piastów, a także na Swoszowicach stężenie pyłu PM10 wynosi kolejno 7 µg/m3, 10 µg/m3, 10 µg/m3 (pomiary wykonano o godzinie 6:00). Na ulicach Złoty Róg i Dietla pył zawieszony PM10 utrzymuje się na poziomie 10 i 10 µg/m3. Pełną piersią mogą oddychać także mieszkańcy Nowej Huty (10 µg/m3), Nowego Sącza (8 µg/m3), Trzebini (6 µg/m3), Zakopanego (14 µg/m3) oraz Tarnowa (8 µg/m3).

Należy podkreślić, że normy dla pyłów PM10 ustalone są na poziomach: dopuszczalnym (50 µg/m3), informowania (200 µg/m3) oraz alarmowym (300 µg/m3). Poziom dopuszczalny jest dla nas informacją, że jakość powietrza nie jest najlepsza, ale nie wywoła ciężkich skutków dla naszego zdrowia.

Smog Kraków – pył zawieszony PM10 i PM2,5

Pył zawieszony stanowi mieszaninę cząsteczek stałych oraz kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Zawierają one różne składniki, takie jak: siarka, metale ciężkie, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), dioksyny i alergeny (np. pyłki roślin i grzybów). Pył PM10 składa się z cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 µm, a pył drobny PM2,5 z cząsteczek, których średnica jest mniejsza niż 2,5 µm2-5. Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych na niego jest ściśle związana ze składem i wielkością chemicznych ziaren. Drobny pył o średnicy poniżej 2,5 µm dociera do pęcherzyków płucnych, a nawet naczyń krwionośnych, skąd przedostaje się do krwiobiegu. Jest bardzo szkodliwy zarówno dla układu krążenia, jak i oddechowego. Pył o większych ziarnach może spowodować stany zapalne błony śluzowej, spojówek. W szczególności zagraża osobom cierpiącym na choroby serca oraz płuc, ludziom starszym i dzieciom.

krakówsmogmałopolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)