Trwa ładowanie...

Rezydenci zaostrzają protest. Nie przyjdą do pracy. Gdzie?

W środę małopolskie szpitale i przychodnie będą pracowały w trybie dyżurowym. Pozostali lekarze - rezydenci, stażyści, specjaliści - nie przyjdą w tym dniu do pracy.

Rezydenci zaostrzają protest. Nie przyjdą do pracy. Gdzie?Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d14oruq
d14oruq

Decyzję taką podjęło Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Małopolska jest jedynym województwem, w którym dojdzie do tego rodzaju protestu. Możliwe jednak, że rozszerzy się on na inne województwa.

"Delegaci stwierdzili, że nadal nie zostały spełnione cele statutowe założone przez związek. Zgodnie z powyższym zjazd popiera słuszne żądania rezydentów. Optujemy za dalszym utrzymaniem protestu głodowego, rozszerzeniu protestu o kolejnych lekarzy" - powiedział cytowany przez portal tvn24.pl Piotr Watola z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Rezydentka psychiatrii Agnieszka Bratek stwierdziła z kolei w rozmowie PAP: "Będziemy kontynuować strajk głodowy do momentu, w którym nasze postulaty zostaną wypełnione".

Rezydenci protestują od 2 października. Domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą też podwyższenia wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur:

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.

d14oruq

Resort zdrowia wskazuje też, że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach mają wzrastać. Minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki od 400 do 500 zł miesięcznie (z wyrównaniem od 1 lipca), a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Rezydenci, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali również tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.

d14oruq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14oruq
Więcej tematów