Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński na Wawelu. 71. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego

W czwartek na Wawelu odbywały się uroczystości z okazji 71. rocznicy urodzin Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczyli w nich Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. - Rok 2010 to zmagania o pamięć i związana z nimi tragedia smoleńska (…). Rok 2020 to zmagania o człowieka, związane z pytaniem, na jakich fundamentach mamy dzisiaj budować polski naród - mówił między innymi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Share
Jarosław Kaczyński na Wawelu. 71. rocznica urodzin Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP
d2vwwk8

W czwartek po południu na Wawelu odbyły się uroczystości z okazji 71. urodzin Lecha Kaczyńskiego. Prócz Jarosława Kaczyńskiego i Marty Kaczyńskiej brali w nich udział Beata Szydło, Joachim Brudziński, Elżbieta Witek, Ryszard Terlecki, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Ziobro, Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak.

Homilię podczas mszy św. za dusze śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Nawiązał do dzieła Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość”. - W tekście, poza doświadczeniem rozbiorów, są również zawarte późniejsze osobiste przeżycia św. Jana Pawła II i jego słynne wołanie z Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” i cud powstania "Solidarności” w 1980 roku. Zrodził się wtedy duch, który upominał się o prawa dla polskiej ziemi. Ale ten tekst św. Jana Pawła II ma także jasne przesłanie współcześnie. Przez nietolerancję, agresywne ataki i prowokacje ze strony zwolenników ideologii gender i LGBT próbuje się nam odebrać naszą polską i od przeszło 1050 lat - chrześcijańską ziemię - mówił Jędraszewski.

PAP
Źródło: PAP
PAP
Źródło: PAP

- Zgromadzeni dzisiaj, w tym świętym dla Kościoła i dla polskiego narodu miejscu, w katedrze na Wawelu, gdzie spoczywają prochy naszych królów i wodzów, i prochy naszych narodowych wieszczów, i gdzie od 10. lat znajduje się sarkofag pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, wołamy więc do naszego Ojca, "który jest w niebie”, aby zesłał Ducha Świętego i sprawił, aby obudził się duch naszego narodu, aby ten duch zaczął żyć nowym życiem – życiem wolności Bożych dzieci – i z nadzieją w zwycięstwo podjął walkę o to, by naszej polskiej, chrześcijańskiej ziemi zostały przywrócone jej prawa - powiedział arcybiskup.

PAP
Źródło: PAP

Źródło: diecezja.pl

d2vwwk8

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vwwk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vwwk8
Więcej tematów