Abp Jędraszewski zabrania księżom rozmów o seksie z młodymi. Zakazów jest więcej
Od przyszłego roku księża Archidiecezji Krakowskiej nie będą mogli gościć dzieci i młodzieży w swoich mieszkaniach, a także podwozić samochodami bez wiedzy i zgody rodziców lub opiekunów prawnych - to część nowych zasad, które wprowadza abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ustanowił nowe zasady regulujące relacje księży Archidiecezji Krakowskiej z dziećmi i młodzieżą. Zawarł je w dokumencie "Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej".
Zakazy dla księży ws. kontaktów z dziećmi
Dokument wskazuje, że księża są "wezwani do troski o prawdziwe dobro duchowe, psychiczne i fizyczne drugiego człowieka". Reguła wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.
Do jej przestrzegania są zobowiązani wszyscy księża oraz świeccy pracujący w instytucjach Archidiecezji Krakowskiej. Mają oni 60 dni na podpisanie deklaracji o zapoznaniu się z dokumentem. Muszą też o nim poinformować wiernych.
Dokument mówi m.in o nadrzędnym prawie rodziców i opiekunów do decyzji oraz posiadania wiedzy na temat spotkań dzieci z duchownymi. Księża muszą zadbać o zgodę rodziców.
Zobacz także: Brejzowie uderzają w TVP. Pytania do Jacka Kurskiego o obce służby
Co jest zabronione? M.in. zbyt częste i długie spotkania z małoletnimi, a także zapraszanie ich i przyjmowanie w mieszkaniach księży. Zabronione jest również odwiedzanie dzieci bez zgody rodziców oraz wyciąganie konsekwencji wychowawczych nieproporcjonalnych do przewinień.
Zakaz rozmów o seksie z dziećmi i młodzieżą
Zabronione są również rozmowy o doświadczeniach seksualnych, płciowości i dojrzewaniu. Bez zgody rodziców księża nie mogą utrwalać wizerunku małoletnich na zdjęciach.
Kontakty zdalne zalecane są za pośrednictwem kont i numerów służbowych. Zakazane są kontakty w godzinach późnowieczornych i wczesnorannych. Zabronione jest też namawianie młodych do ukrywania i kasowania treści korespondencji z księżmi.
W dokumencie mowa też o zakazie stosowania szantażu, uwodzenia, izolowania od innych, a także dyskryminacji ze względu na rasę, wygląd, wykształcenie, poglądy polityczne lub "przymioty osobowości".
Zabronione rozmowy o charakterze erotycznym
Dokument abpa Jędraszewskiego zakazuje również - w odniesieniu do wiernych, nie tylko do młodzieży - tworzenia środowisk o charakterze sekt, bezzasadnego wręczania upominków, wyznaczania pokut pozasakramentalnych, poniżania i wyśmiewania.
Zabronione są też rozmowy i żarty o podtekście erotycznym oraz przekraczanie granic intymności fizycznej w postaci jakiegokolwiek kontaktu cielesnego, o ile nie wymaga tego zdrowie lub obrzędy liturgiczne. Osoby doznające przemocy mają mieć zapewnione bezpieczeństwo oraz gwarancję natychmiastowej reakcji, w tym również przekazania informacji organom kościelnym i świeckim.
Instytucje religijne współpracujące z młodzieżą - takie jak szkoły i wspólnoty - muszą opracować własne zasady postępowania w oparciu o dokument wydany przez Archidiecezję Krakowską.