PolskaKraków: symboliczny pochówek Norwida

Kraków: symboliczny pochówek Norwida

Cyprian Kamil Norwid (PAP)
W Krypcie Wieszczów na Wawelu w Krakowie odbył się w poniedziałek symboliczny pochówek Cypriana Kamila Norwida. Urna z ziemią z grobu poety została umieszczona obok grobów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

24.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Uroczystość organizowana jest w ramach festiwalu "Norwid bezdomny", którego pomysłodawcą jest Instytut Dziedzictwa Narodowego.

Początek uroczystości oznajmił Dzwon Zygmunta, który bije w najważniejszych dla polskiego narodu momentach. Jego głos niósł się nad miastem prawie piętnaście minut.

W uroczystościach, zorganizowanych dokładnie w 180 rocznicę urodzin poety, uczestniczy m.in. premier Jerzy Buzek, minister kultury Andrzej Zieliński oraz młodzież ze szkół, których patronem jest C. K. Norwid.

Obraz
© W Krypcie Wieszczów na Wawelu (PAP/fot. J. Ruciński)

[

Obraz

W Krypcie Wieszczów na Wawelu (PAP/fot. J. Ruciński) Po mszy św., koncelebrowanej przez kard. Franciszka Macharskiego, w Krypcie Wieszczów została odsłonięta urna z ziemią z grobu poety. Wcześniej tę urnę poświęcił w swej prywatnej kaplicy Jan Paweł II. Mosiężna urna ozdobiona pękniętym sercem w kształcie liry została wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. On także jest autorem epitafium Norwida. Później w centrum konferencyjnym na Wawelu rozpoczęła się sesja naukowa poświęcona życiu i twórczości Norwida. Z kolei w Warszawie na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się uroczysty koncert "Norwidowi w hołdzie". Norwid był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i teoretykiem kultury. Wypowiadał się na tematy z różnych dziedzin życia. We wszelkich formach swej
twórczości prowadził spór o oblicze cywilizacji nowożytnej, cywilizacji XIX wieku, a przede wszystkim dialog z romantyzmem polskim. (mk) Zobacz także: stronę ]( # )festiwalu biografięNorwida

festiwalbezdomnyipn
Zobacz także
Komentarze (0)