Trwa ładowanie...
d11ach0

Krajom kandydującym do UE grozi kryzys finansowy?

Krajom kandydującym do Unii Europejskiej grozi w niedalekiej przyszłości poważny kryzys finansowy - twierdzą autorzy raportu Komisji Europejskiej, cytowanego przez niemiecki dziennik "Die Welt".

d11ach0
d11ach0

Zdaniem analityków z Komisji Europejskiej, kandydatom grozi wkrótce znaczny deficyt płatniczy i budżetowy. Kraje te na przykład przeznaczą aż 150 mld marek na sprostanie unijnym wymogom ochrony środowiska.

Niezbędne instalacje będą musiały sprowadzić z zagranicy, a budżet Unii sfinansuje te zakupy tylko w niewielkim stopniu. Poza tym systemy bankowe kandydatów wciąż nie są dostosowane do wspierania procesów gospodarczych. Komisja Europejska sugeruje więc, by kraje te w jak największym zakresie oddały swe banki w ręce zagranicznych inwestorów. Tylko oni bowiem mogą zapewnić nowoczesną technologię, niezbędną do sprawnego funkcjonowania bankowości.

Unijni eksperci obawiają się, że przystąpienie do wspólnoty gospodarczo słabszych krajów wschodnioeuropejskich może też osłabić wspólną walutę - euro.

Wszystkich tych obaw wysłuchają w sobotę w Malmoe w Szwecji ministrowie finansów Polski, Czech, Węgier i krajów bałtyckich, którzy spotkają się z ministrami finansów "Piętnastki". (jd)

d11ach0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ach0
Więcej tematów