Trwa ładowanie...
d8pvmsj

Koziej pisze list do premier i prezydenta. "Polska w kuriozalnej sytuacji"

Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego napisał list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. "Bardzo mi przykro, że już trzeci raz piszę do Pana Prezydenta i Pani Premier list otwarty w tej samej sprawie i to tak oczywistej jak zapewnienie możliwości skutecznego kierowania obroną Rzeczypospolitej Polskiej w razie wojny". Chodzi o stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław Koziej (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d8pvmsj

Były szef BBN pisze o tym, że gen. broni Marek Tomaszycki - kandydat na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych w czasie wojny - jest w stanie rezerwy. Do tej rezerwy odwołał go Antoni Macierewicz. Jak czytamy w liście Kozieja, "już piąty miesiąc Polska znajduje się w kuriozalnej sytuacji". "Bardzo się dziwię, że Pan Prezydent na to pozwolił" - zwraca się Stanisław Koziej do Andrzeja Dudy. "Ale jeśli już tak się stało, to jeszcze dziwniejsze i w dodatku niezmiernie ryzykowne dla polskiej obronności jest wstrzymywanie sie przez Panią Premier i Pana Prezydenta ze wskazaniem innej osoby do realizacji tych nakazanych ustawowo zadań" - argumentuje Koziej.

Gen. Marka Tomaszyckiego do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych w czasie wojny wskazał w 2015 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. - Pozwoli to na przygotowywanie się w czasie pokoju do dowodzenia siłami zbrojnymi w warunkach kryzysu wojennego - mówił wówczas prezydent.

d8pvmsj

W grudniu 2016 roku gen. broni Markowi Tomaszyckiemu skończyła się kadencja na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezydent Andrzej Duda powołał na to stanowisko gen. bryg. Sławomira Wojciechowskiego, a dotychczasowy dowódca z dniem 28 kwietnia 2017 roku zakończył zawodową służbę wojskową, przechodząc w stan spoczynku.

Gen. broni Marek Tomaszycki od 1 stycznia 2014 roku był Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych; wcześniej od maja 2013 roku pełnił stanowisko dowódcy operacyjnego SZ. Od listopada 2011 roku był szefem szkolenia Wojsk Lądowych. W latach 2004-2005 służył w Iraku, jako szef oddziału szkolenia Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Od marca do listopada 2007 roku był dowódcą pierwszej zmiany PKW w Afganistanie. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, Gwiazdą Iraku.

d8pvmsj

Podziel się opinią

Share

d8pvmsj

d8pvmsj
Więcej tematów