Katastrofalna implozja Titana. Były kapitan okrętu: dwie możliwe przyczyny
Ciśnienie wywierane na łódź Titan było ponad 350 razy większe niż ciśnienie na powierzchni ziemi, a to mogło doprowadzić do ujawnienia się usterek. Były kapitan okrętu podwodnego Królewskiej Marynarki Wojennej Ryan Ramsey wskazał dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny implozji.
Pierwsza z hipotez Ramseya zakłada, że właz ze śrubami używanymi do uszczelnienia doznał awarii, która następnie spowodowała zapadnięcie się kadłuba pod wpływem ciśnienia.
Katastrofa Titana. Natychmiastowa implozja
Drugą możliwością, jaką były kapitan brytyjskiego okrętu podwodnego wskazał w rozmowie ze Sky News, to wada kadłuba ciśnieniowego, która powstała podczas rejsu. Taka usterka - w opinii wojskowego z Wysp - również mogła spowodować zapadnięcie się kadłuba.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryan Ramsey powiedział, że "jedynym pozytywem" tragedii jest to, że "katastrofalna implozja" - jak ją określają specjaliści - prawdopodobnie spowodowała natychmiastową śmierć załogi.
Były kapitan dodał też, że Titan odbył już trzy podróże do wraku Titanica, pasażerowie byli więc pewni stanu technicznego łodzi. - Osoby znajdujące się na pokładzie prawdopodobnie zginęły natychmiast - potwierdził wcześniej także były lekarz US Navy.
Służby USA i Kanady informują, że w rejonie, gdzie doszło do katastrofy, wciąż pozostają trzy statki ratownicze.
Titan w szczątkach. Potwierdziło się najgorsze
"Znalezione w pobliżu wraku Titanica szczątki wskazują na implozję tej jednostki" - poinformował w czwartek dowódca 1. Dystryktu Straży Wybrzeża USA (USCG) kontradmirał John Mauger.
Wcześniej o śmierci pięciu osób na pokładzie Titana powiadomił operator łodzi, firma OceanGate. W katastrofie zginęli dyrektor wykonawczy OceanGate Stockton Rush, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shahzada Dawood i jego syn Suleman, brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.
OceanGate oferowała turystom i podróżnikom podróże do wraku Titanica na pokładzie Titana od 2021 roku. Łódź straciła łączność z kanadyjskim statkiem Polar Prince 18 czerwca po 105 minutach od rozpoczęcia schodzenia na dno na głębokość 4 km.
Źródła: Sky News, PAP, BBC