Miał płynąć Titanem. Ujawnia, dlaczego się wycofał

Też miał płynąć Titanem na wyprawę do Titanica. Zrezygnował. Teraz ujawnia, co go zaniepokoiło i dlaczego uznał, że może to być zbyt niebezpieczne.

Miał płynąć Titanem
Miał płynąć Titanem
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Tragicznie zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratunkowa załogi łodzi podwodnej Titan. Wieczorem czasu polskiego OceanGate przekazała, że zginęli wszyscy pasażerowie łodzi, która poszukiwana była od niedzieli.

W wyprawie do Titanica miał brać udział także podróżnik i multimilioner Chris Brown. Zapisał się w 2017 roku i zapłacił ponad 100 tys. dolarów zaliczki. Poprosił jednak o zwrot pieniędzy po tym, jak ocenił, że "istnieje wiele zagrożeń, na które nie ma wpływu".

- Nie wyglądało mi to na profesjonalną wyprawę głębinową. Zdecydowałem, że rezygnuję i wycofuję zaliczkę - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sobowtór zagrażałby Putinowi. Ekspertka wskazuje, dlaczego

Stwierdził, że jego obawy wzbudziła konstrukcja łodzi, która wydawała się prowizoryczna. W rozmowie z CNN wskazywał na przemysłowe skrzynie, które miały służyć jako balast, na kontroler, który jest używany zwykle do gier wideo, a tam miał służyć do sterowania łodzią.

Na wejście na pokład łodzi zdecydował się jednak kolega Browna, Hamish Harding. - Hamish nie należy do ludzi, którzy panikują. Będzie niezwykle spokojny i będzie analizował plany - mówił dla "The Sun", zanim do mediów dotarła tragiczna informacja o śmierci wszystkich pasażerów.

Poszukiwania Titana

Używane były wszelkie dostępne dane i informacje w tych poszukiwaniach - mówił wcześniej dowódca w wywiadzie dla NBC. Dodał, że zespoły zaangażowane w akcję pracowały w nocy bardzo ciężko, a na miejsce sprowadzany został zespół ratowników medycznych.

Mauger poinformował, że w czwartek do akcji włączono również zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) Magellan, należący do Explorers Club, stowarzyszenia, którego członkami jest dwóch pasażerów Titana - brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding i francuski nurek Paul-Henri Nargeolet. Klub podróżników już wcześniej domagał się pozwolenia na dołączenie Magellana do operacji.

Źródło: The Sun/CNN/PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (267)