Trwa ładowanie...
d3852i0

Kościół wchodzi do gry ws. aborcji. Apel do posłów

Sejmowa komisja rozpoczyna nowy tydzień od dyskusji nad obywatelskim projektem ustawy komitetu "Zatrzymaj aborcję". Swoje poparcie dla propozycji Kai Godek wyraziła Konferencja Episkopatu Polski. "Potrzeba dotrzymania obietnic" - przypominają posłom hierarchowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i pełnomocniczka Komitetu "Zatrzymaj Aborcję" Kaja Godek w Sejmie w styczniu tego roku
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i pełnomocniczka Komitetu "Zatrzymaj Aborcję" Kaja Godek w Sejmie w styczniu tego roku (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3852i0

"Biskupi apelują do każdego z parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci przed urodzeniem i przypominają swoje poparcie dla projektu obywatelskiego 'Zatrzymaj aborcję" - czytamy w komunikacie KEP.

Ks. Rytel-Andrianik. rzecznik prasowy Episkopatu wyjaśnił, że biskupi przypomnieli swoje poparcie dla tego projektu, bo "przewiduje ochronę dzieci nienarodzonych bez względu na ich stan zdrowia, przez wykluczenie przesłanki eugenicznej". Rzecznik zaznaczył, że hierarchowie chcą zwrócić uwagę na konieczność dotrzymania składanych obietnic "w tak podstawowej sprawie, jaką jest ochrona prawa do życia".

Dodał, że biskupi proszą wiernych o modlitwę, aby "życie każdego człowieka było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci".

d3852i0

*Zobacz także: Hanna Suchocka: jedni biją we mnie za konkordat, inni za komisję wenecką *

Można to odczytać jako formę nacisku na polityków PiS, bo już kolejny raz parlamentarzyści podchodzą do oceny projektu, który zaostrza prawo aborcyjne w Polsce. Kaja Godek, pełnomocniczka komitetu "Zatrzymaj Aborcję", wielokrotnie zarzucała rządzącemu obozowi, że nie chce zająć się problemem aborcji i próbuje "odsunąć się od ratowania zabijanych dzieci".

W Sejmie i przed Sejmem

"Zatrzymaj Aborcję" usuwa z obowiązujących teraz przepisów przesłankę embriopatologiczną, czyli zakłada, że aborcja ze względu na nieuleczalne i ciężkie wady płodu powinna być zabroniona. Swoje poparcie dla tego projektu wyraziło 830 tys. osób, a Sejm skierował dokument do dalszych prac w komisjach.

d3852i0

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma się zająć w poniedziałek zaopiniowaniem projektu.

"Będziemy pod Sejmem w czasie prac Komisji, pilnując realizacji naszego postulatu, który się w odniesieniu do tego nieludzkiego, barbarzyńskiego projektu nie zmienił - ma on trafić do kosza, tak jak każdy inny projekt zmierzający w efekcie do wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji. Mobilizujemy się także lokalnie!" - zapowiada z kolei Ogólnopolski Strajk Kobiet.

"Kościół nie pójdzie na żadne ustępstwa"

O aborcji kilka dni temu mówił też abp Marek Jędraszewski w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

d3852i0

- Projekt zakazujący zabijania nienarodzonych dzieci z powodu ich choroby spotkał się z olbrzymim poparciem społecznym, podpisało się pod nim ponad 800 tys. osób. jednak nie jest on uchwalany, prace w sejmowych komisjach nie postępują tak szybko, jak byśmy oczekiwali. Kościół zawsze będzie się upominał o obronę ludzkiego życia, ponieważ jest ono darem samego Boga. Kościół w tej sprawie nie pójdzie na żadne ustępstwa - zadeklarował arcybiskup.

Dodał, że jeśli dojdzie do zmiany konstytucji powinien znaleźć się w niej zapis o tym, że "państwo bierze pod ochronę prawną życie każdego obywatela od chwili poczęcia do naturalnej śmierci".

Źródło: KEP, "Gość Niedzielny"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów