Koronawirus. Waldemar Kraska: "Nie oczekuję przeprosin od PO, ale docenienia"
Wiceminister zdrowia podał najnowsze dane dotyczące szpitali tymczasowych i przypomniał, że ich powstanie było krytykowane przez opozycję. Mówił też o szczepionkach firmy AstraZeneca.
Koronawirus. Obecna sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna. Odniósł się do niej wiceminister zdrowia w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się przed Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach.
Waldemar Kraska przypomniał, że w Polsce utworzono 35 szpitali tymczasowych dla pacjentów z COVID-19. Aktywnie działa 22.
Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska o szpitalach tymczasowych
"W aktywnych szpitalach mamy obecnie ok. 4 tys. miejsc przygotowanych na pacjentów z koronawirusem, w pasywnych (nie przyjmują one aktualnie pacjentów - przyp. red.) 2,5 tys. Na obecną chwilę w szpitalach tymczasowych przebywa ok. 1,5 tys. pacjentów, zajętych mamy 180 respiratorów" - powiedział wiceszef resortu zdrowia.
Waldemar Kraska przekazał, że nieraz szpitale tymczasowe były określane w mediach jako "niepotrzebne". Polityk wyjaśnił, że pomysł powstania tych placówek zdecydowanie się sprawdza w trakcie trzeciej fali pandemii. "Te miejsca ratują życie i zdrowie Polaków - dodał wiceminister.
Premier do opozycji: Przeproście
"Ja nie oczekuję od Platformy Obywatelskiej przeprosin, ale chociaż docenienia, że nasze działania, działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego sprowadzają się do tego, że dbamy o życie i zdrowie Polaków. Nie szczędzimy żadnych środków finansowych, chcemy, aby Polacy byli zabezpieczeni w sposób maksymalny" - powiedział polityk.
Do krytyki pomysłu tworzenia szpitalu tymczasowych odniósł się także rzecznik rządu. "Jeszcze kilka tygodni temu opozycja bezpardonowo atakowała fakt budowania szpitali tymczasowych. Twierdzili, że to są wydatki zbędne, że te szpitale stoją puste i że w ogólnie nie są potrzebne" - powiedział w TVP Info Piotr Müller.
"Dzisiaj, gdy mamy trzecią falę, widać, że rząd przygotowywał się na ten, niestety, wariant bardziej negatywny" - dodał rzecznik.
Temat budowy szpitali rezerwowych poruszył także premier na piątkowej konferencji prasowej. "Żałuję tylko jednego, że nie udało się wyjąć epidemii spoza sporów politycznych, poza nawias sporów politycznych, to na pewno by nam bardzo pomogło w realizacji bardzo wielu zadań. Dzisiaj widzimy także, że szpitale rezerwowe, które tak mocno były krytykowane przez opozycję, niektórzy nawet z tego kpili, robili żarty, to było niewłaściwe. Myślę, że dzisiaj wiele osób z tamtej strony powinno dzisiaj uderzyć się w piersi i powiedzieć przepraszam" - przekazał Mateusz Morawiecki.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Andrzej Sośnierz mówi wprost: nie wyciągamy wniosków
Trzecia fala koronawirusa. Coraz młodsi pacjenci w szpitalach
Na poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska przekazał, że trzecia fala koronawirusa jest inna niż ta, która panuje obecnie. Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że jest ona znacznie groźniejsza, a do szpitali trafiają coraz to młodsi pacjenci.
Polityk dodał, że przebieg choroby jest także inny niż podczas jesiennej fali. Jest on cięższy, a pacjenci są hospitalizowani dłużej. W związku z tym Waldemar Kraska zaapelował do Polaków, aby uważali na siebie oraz najbliższych i przez 2-3 tygodnie przestrzegali restrykcji.
"Następne tygodnie będą dla nas wszystkich bardzo ciężkie" - powiedział minister. Kraska dodał, że prawdopodobnie w tym tygodniu zakażeń koronawirusem będzie więcej niż w poprzednim.
Koronawirus. Czy w Wielkanoc będą obostrzenia?
Wiceministra zdrowia zapytano także o to, czy przed świętami wielkanocnymi obowiązywać będzie ogólnopolski lockdown. Waldemar Kraska przekazał, że aktualna sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna.
Polityk dodał, że według niego Wielkanoc będzie w rygorze sanitarnym. Zaznaczył jednak, że konkretne zalecenie będą przekazywane przed świętami wielkanocnymi.
"Jak wynika z prognoz szczyt zachorowań przypadnie na przełom marca i kwietnia, w czasie świąt" - wyjaśnił Kraska.
W poniedziałek o wprowadzenie ewentualnych obostrzeń w okresie Wielkanocy został zapytany Michał Dworczyk. "Mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza" - powiedział na antenie RMF FM szef KPRM.
Szczepionki na COVID AstraZeneca. Waldemar Kraska zabrał głos
Waldemara Kraskę zapytano również o szczepionki na COVID-19 AstraZeneca. Przypomnijmy, że wiele krajów europejskich wstrzymało podawanie tego preparatu.
- W Polsce dotychczas nie stwierdziliśmy przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca - wyjaśnił wiceminister zdrowia. Polityk dodał, że Ministerstwo Zdrowia w kwestii podawania szczepionki na COVID-19 AstraZeneca postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków.
- Ale oczywiście my cały czas mamy swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków, który na bieżąco analizuje tę sprawę. I jeżeli będzie taka rekomendacja tej agencji, to na pewno wtedy wstrzymamy szczepienia AstrąZeneką. Na tę chwilę takiej rekomendacji nie ma, więc w dalszym ciągu w Polsce szczepienia tą szczepionką są prowadzone - powiedział Waldemar Kraska.