Trwa ładowanie...
d1y8bxa

Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie pod coraz większym znakiem zapytania. PiS "odkurza" scenariusz stanu klęski żywiołowej

Koronawirus w Polsce może ostatecznie zablokować przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju 2020 roku. – Opór materii jest coraz większy – przyznają niektórzy politycy partii rządzącej. O rozważanym scenariuszu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej informują kolejne media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie pod coraz większym znakiem zapytania. PiS "odkurza" scenariusz stanu klęski żywiołowej
(NurPhoto via Getty Images)
d1y8bxa

To rząd Prawa i Sprawiedliwości – wespół z obsadzonym działaczami partyjnymi kierownictwem Poczty Polskiej – organizuje dziś niechciane przez nikogo oprócz ludzi obozu władzy wybory 10 maja. Państwowa Komisja Wyborcza stanowi jedynie tło tych działań.

Za cały proces odpowiada wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin – razem z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nadzoruje Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. To ta instytucja drukuje dziś karty wyborcze. Zdaniem opozycji i większości środowiska prawniczego – nielegalnie.

d1y8bxa

Mimo że przygotowania do wyborów 10 maja są mocno zaawansowane (choć na niespełna dwa tygodnie przed dniem głosowania wciąż nie wiadomo, na podstawie jakich przepisów będą one przeprowadzone), pandemia może zatrzymać Jarosława Kaczyńskiego i jego obóz.

Rząd – co przyznają nieoficjalnie kolejni jego przedstawiciele – ma rozważać wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Informują dziś o tym kolejne redakcje – jak "Rzeczpospolita" czy "Dziennik Gazeta Prawna". W kuluarach politycznych rozmawia się o tym coraz częściej.

– Może nie być wyjścia, opór materii jest coraz większy – mówi polityk prawicy z rządowego zaplecza.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2020. Głosy będą liczone nawet przez 40 dni? Ekspert podaje przykład. "Kuriozalne"

d1y8bxa

Zobacz też: Wybory 2020. Zakład Jarosława Gowina z dziennikarzem WP

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Szukanie alternatywy

Największym uderzeniem w narrację rządzących o "bezpiecznych", "dobrze przygotowanych" i "w pełni legalnych wyborach" była wypowiedź szefa Państwowej Komisji Wyborczej. Pełniący tę funkcję od 2020 roku Sylwester Marciniak stwierdził we wtorek: – Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, iż w pełnym zakresie wolnych wyborów nie uda się przeprowadzić.

d1y8bxa

Opinia przewodniczącego PKW jest dobitnym elementem owego "oporu materii", o którym mówi się w obozie władzy. Nie sposób wymienić tu wszystkich instytucji polskich i zagranicznych (choćby OBWE), zrzeszających wybitnych prawników, które wprost twierdzą: organizacja wyborów korespondencyjnych 10 maja w Polsce odbywa się poza wszelkimi ramami prawnymi. Negatywne uwagi zgłaszają pocztowcy, epidemiolodzy, lekarze.

– Te wybory nie będą ani powszechne, ani równe, ani bezpośrednie. Są wątpliwości co do ich tajności. A takie według kodeksu wyborczego powinny być wybory prezydenckie. Są przygotowywane bez podstaw prawnych, a jeśli się odbędą, to nie będą konstytucyjne – mówi Wirtualnej Polsce prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. Jak dodaje, władza powinna wprowadzić stan nadzwyczajny, by móc odłożyć wybory na późniejszy termin.

Podobne argumenty przedstawia jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin. – 10 maja wybory nie mają prawa się odbyć i się nie odbędą. Terminy 17 i 23 maja również są niekonstytucyjne – mówił prezes koalicyjnego Porozumienia w programie "Tłit WP".

To ta partia właśnie może w przyszłym tygodniu – na kilka dni przed wyborami – zablokować ich przeprowadzenie. Kilku posłów Porozumienia w Sejmie wystarczy, żeby forsowana przez PiS ustawa o wyborach korespondencyjnych po prostu upadła. A wtedy – jak wprost przyznał w programie "Tłit WP" 24 kwietnia minister aktywów państwowych Jacek Sasin – wybory w maju się nie odbędą.

d1y8bxa

Czy PiS ma na taką ewentualność przygotowany scenariusz? Jak słyszymy – tak. I ma on być dziś bardzo poważnie rozważany.

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Stan klęski politycznej

Tym scenariuszem – a w kontekście wyborów polityczną alternatywą – jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.

d1y8bxa

Dzięki temu termin wyborów zostałby przesunięty o kilka miesięcy (w grę wchodzi sierpień 2020 roku), a wybór prezydenta dokonałby się w głosowaniu korespondencyjnym – sprawnie zorganizowanym i zaakceptowanym przez wszystkie siły polityczne. O takim scenariuszu Wirtualna Polska pisała już na początku kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Wybory 2020. Emocje wokół projektu PiS dot. wyborów korespondencyjnych. "Rażące naruszenie standardów"

Dziś analizuje go również "Dziennik Gazeta Prawna". "W grę wchodzi stan nadzwyczajny wprowadzony nawet tylko na kilka dni i odsunięcie wyborów na sierpień. Stan klęski żywiołowej mógłby zostać ogłoszony nawet na początku maja. Dlaczego? Powodów jest kilka, a jeden z nich może być związany z już wydrukowanymi pakietami wyborczymi do głosowania korespondencyjnego" – piszą dziennikarze.

Jeśli bowiem rządzący mają wprowadzać stan klęski i odsuwać wybory, bardziej praktycznym wyjściem jest zrobienie tego, zanim pakiety ruszą w Polskę (a, jak informuje "DGP", rozpoczęcie wysyłki planowane jest na 4-5 maja). Jeśli pakiety zostaną choćby częściowo rozesłane, konieczny będzie ponowny wydruk ponad 30 mln sztuk, by uniknąć późniejszych ewentualnych nieprawidłowości przy głosowaniu.

d1y8bxa

PiS wierzy także – to już powody czysto polityczne – że Andrzej Duda i tak wygra wybory w sierpniu. Zatem termin majowy nie jest według partii rządzącej jedynym, w którym głowa państwa może uzyskać reelekcję. Zwłaszcza przy słabości kontrkandydatów, na czele z kandydatką Koalicji Obywatelskiej, która w prezydenckim wyścigu przestała się już liczyć.

Znaków zapytania – im bliżej 10 maja – jest coraz więcej. Na stole leżą także ponoć jeszcze inne scenariusze. Po który sięgnie Jarosław Kaczyński? To rozstrzygnie się w ciągu kolejnych kilku dni. Ostateczne decyzje w przyszłym tygodniu. To będzie najbardziej emocjonujący miesiąc w polskiej polityce od lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W umowie koalicyjnej nie ma mowy o wspólnych listach na następne wybory. Jarosław Gowin tłumaczy

d1y8bxa

Podziel się opinią

Share

d1y8bxa

d1y8bxa
Więcej tematów