Trwa ładowanie...
d1e7zut

Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. PiS przygotowuje nowe scenariusze

Prawo i Sprawiedliwość nie zmienia zdania i chce, aby wybory prezydenckie 2020 odbyły się 10 maja. Problemy są w obozie Zjednoczonej Prawicy. Kłopotem może okazać się Porozumienie Jarosława Gowina lub minister zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. PiS chce obejść "weto" Łukasza Szumowskiego
Koronawirus w Polsce. Wybory prezydenckie 2020. PiS chce obejść "weto" Łukasza Szumowskiego (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1e7zut

Obóz władzy wciąż chce przeprowadzić wybory prezydenckie 2020 w planowanym terminie. Z tego powodu w ostatnim czasie wpłynął projekt zmiany kodeksu wyborczego. Kolejnym scenariuszem jest umożliwienie organizacji głosowania z wyłączeniem tych samorządów, które stawiają zdecydowany opór - podaje "Rzeczpospolita".

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie 2020

Opór ma wyrażać również Porozumienie Jarosława Gowina, które przy 18 posłach może zablokować zmianę. - W poprzedniej takiej sytuacji, gdy Gowin się postawił, przy trzydziestokrotności składek na ZUS, do głosowania "na siłę" nie doszło, chociaż wtedy była możliwość rozmów z Lewicą - przypomina rozmówca gazety.

d1e7zut

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: nie zmieniam zdania co do wyborów

Dziennik podaje, że w PiS ma rosnąć zaniepokojenie. Zmiany mają być jak najszybciej przeforsowane, aby weszły w życie. Istnieje bowiem obawa, że Senat wykorzysta 30-dniowy okres na "zamrożenie" projektu. Z kolei organizacją wyborów z pominięciem samorządów musiałyby zająć się służby. - To w Polsce kojarzy się jednoznacznie - mówi rozmówca "Rz". Dodatkowo kłopotliwe mają być słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o wprowadzeniu komisarzy.

Problemem dla PiS może być też stanowisko Łukasza Szumowskiego, który w ciągu dwóch tygodni ma przedstawić rekomendację ws. wyborów. Minister zdrowia najprawdopodobniej powie, że głosowania nie da się przeprowadzić bez narażenia zdrowia i życia obywateli. W PiS trwają przygotowania jak obejść potencjalne "weto" ze strony polityka, który cieszy się coraz większym autorytetem wśród wyborców.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz też: Przez Jarosława Kaczyńskiego PiS prze do wyborów. "Będą naciski, by się nie odbyły"

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e7zut

Podziel się opinią

Share

d1e7zut

d1e7zut
Więcej tematów