Trwa ładowanie...
dndkir7

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: rozdysponowaliśmy 6,5 tys. Arechinu

Minister zdrowia poinformował, że Arechin jest dopuszczony do stosowania przez szpitale. - Wiemy, że może wspomagać. Nie mamy jednak pewnych danych klinicznych - mówi Łukasz Szumowski.
Share
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski o Arechinie
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski o ArechinieŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
dndkir7

- Wiemy, że w Polsce mamy substancję, która może wspomagać zakażonych na koronawirusa, przynajmniej takie są pierwsze doniesienia. Oczywiście nie mamy jeszcze pewnych danych klinicznych, nie było wykonywanych pełnych badań. Wiemy jednak, że Arechin jest dopuszczony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia.

- W czwartek rozdysponowaliśmy 6,5 tysiąca opakowań Arechinu do szpitali zakaźnych i do szpitali jednoimiennych po to, by personel wykorzystywał ten potencjał, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Jest on dopuszczony, można go stosować tam gdzie jest potrzeba - kontynuował Łukasz Szumowski. Zapas produktu został już zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych.

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Jest lek, który pomoże zakażonym. To produkt polskiej firmy

dndkir7

Pozytywną opinię ws. dopuszczenia Arechinu do leczenia osób zakażonych koronawirusem wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. To produkt polskiej firmy. Substancja była dotychczas stosowana w leczeniu i profilaktyce malarii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badania chińskich naukowców wykazały, że chlorochinina przynosi pozytywny efekt leczniczy przy zapaleniu płuc związanym z COVID-19. Pacjenci wykazywali szybszy spadek gorączki i wymagali krótszego czasu do wyzdrowienia w porównaniu do grup leczonych innymi terapiami. W aptekach wzrosło zainteresowanie Arechinem, ale lekarze przestrzegają, żeby nie stosować leku na własną rękę.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja na żywo

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dndkir7

Podziel się opinią

Share
dndkir7
dndkir7
Więcej tematów