Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jest lek, który pomoże zakażonym. To produkt polskiej firmy

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie dopuszczenia do leczenia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 lekiem o nazwie Arechin. To produkt polskiej firmy Adamed.

Koronawirus w Polsce. Jest lek, który pomoże zakażonym. To produkt polskiej firmyŹródło: PAP/EPA, fot: Wojtek Jargiło
dd7evfu
dd7evfu

"Polska firma farmaceutyczna Adamed Pharma, zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia" - czytamy w oświadczeniu firmy Adamed.

Produkt leczniczy o nazwie Arechin będzie stosowany w leczeniu wspomagającym zakażenia koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Uzasadnienie zostało oparte na analizie danych pochodzących z niedawno opublikowanych danych klinicznych. Informację potwierdził Maciej Miłkowski, wiceminister Zdrowia ds. leków, dodając, że w ostatnich dniach intensywnie pracowano nad wydaniem decyzji o nowym wskazaniu terapeutycznym dla tego produktu.

Koronawirus w Polsce. Arechin lekiem na COVID-19

Arechin zawiera fosforan chlorochininy, to substancja, która była dotąd stosowana w leczeniu i profilaktyce malarii oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Chińscy naukowcy mieli przeprowadzić badania kliniczne nad jego skutecznością podczas epidemii wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2. Okazało się, że chlorochinina przynosi pozytywny efekt leczniczy przy zapaleniu płuc związanym z COVID-19. Pacjenci wykazywali szybszy spadek gorączki i wymagali krótszego czasu do wyzdrowienia w porównaniu do grup leczonych innymi terapiami.

- Zaleca się włączenie tego leku do następnej wersji wytycznych dotyczących zapobiegania, diagnozowania i leczenia zapalenia płuc spowodowanych przez COVID-19 wydanych przez Narodową Komisję Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej w leczeniu zakażenia COVID-19 w większych populacji w przyszłości - napisali autorzy badania w publikacji naukowej zaprezentowanej w bazie PubMed.

Dwa branżowe serwisy: GdziePoLek.pl i MGR.farm podają, że w ostatnich kilku dniach wzrosło zainteresowanie Arechinem w polskich aptekach. Jednocześnie eksperci przestrzegają przed stosowaniem tego leku na własną rękę "na wszelki wypadek" czy robieniu zakupów na zapas.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dd7evfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd7evfu
Więcej tematów