Trwa ładowanie...
d3p1zct

Koronawirus w Polsce. Wszystkie powiaty z zakażeniami

Koronawirus w Polsce. Do tej pory zachorowania na COVID-19 odnotowano w całym kraju, poza jednym powiatem. Mowa o powiecie Gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety, w środę ostatnia polska enklawa bez wirusa odnotowała pierwszy przypadek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Powiat gołdapski był ostatnim bez przypadku koronawirusa.
Koronawirus. Powiat gołdapski był ostatnim bez przypadku koronawirusa. (PAP, Fot: Hush Naidoo)
d3p1zct

Wyjątkowość powiatu gołdapskiego, nie trwała długo. Zaszczytną pozycję ostatniego polskiego powiatu bez koronawirusa zajmował od 16 sierpnia. Latem Wirtualna Polska rozmawiała ze starostą Marzanną Wardziejewską, która twierdziła, że na sytuację w jej powiecie składają się dwa czynniki.

Pierwszym, miała być długa i zamknięta granica z obwodem Kaliningradzkim. Faktycznie, mieszkańcy obwodu cenią sobie przyjazdy do Polski, gdzie robią zakupy ale też wyjeżdżają w celach turystycznych (głównie do Trójmiasta). Jednak powiat gołdapski, nie jest jedynym, który graniczy z rosyjską eksklawą. W podobnej sytuacji jest choćby sąsiadujący z Gołdapem powiat węgorzewski, w którym pierwsze zachorowanie odnotowano już w kwietniu.

Drugim czynnikiem, poza szczęściem i wyjątkową samodyscypliną mieszkańców, miała być gęstość zaludnienia. W powiecie gołdapskim mieszka 35 osób na kilometr kwadratowy. To mało, ale wciąż nie tak mało jak w najmniej zaludnionym w Polsce powiecie bieszczadzkim, gdzie mieszka 19 osób na kilometr kwadratowy. Tam koronawirus zawitał w połowie czerwca.

d3p1zct

Chyba więc zamiast szukać obiektywnych czynników, które uchroniły powiat przed wirusem, jej władze powinny po prostu pogratulować sobie i mieszkańcom. Jak podkreśla lokalny sanepid pierwszy przypadek nie zaskoczy powiatu. Zaskakujące raczej było to, że czekano na niego tak długo. Nie znaczy to, że w gołdapskim nie było nikogo na kwarantannie. Obecnie w odizolowaniu przebywa 30 osób.

Chorym na koronawirusa jest starszy mężczyzna, który został przetransportowany do szpitala.

Koronawirus na uczelniach. "Akademiki mogą być ogniskiem zakażeń"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p1zct

Podziel się opinią

Share
d3p1zct
d3p1zct
Więcej tematów