Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Wkrótce otwarcie żłobków. Prezydenci Warszawy i Sosnowca mówią "nie"

Koronawirus w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami po majówce mają zostać na nowo otwarte żłobki. Jednak nie wszyscy się zgadzają z nowymi wytycznymi od premiera. Wśród krytyków znalazł się Rafał Trzaskowski oraz Arkadiusz Chęciński.

Share
Koronawirus w Polsce. Wkrótce otwarcie żłobków. Prezydenci Warszawy i Sosnowca mówią "nie"
Źródło: Getty Images
d6uw8ob

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili drugi etap odmrażania gospodarki. To potwierdzenie informacji, do których Wirtualna Polska dotarła już w piątek. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące otwarcia hoteli oraz miejsc noclegowych, które od 4 maja będą mogły przywrócić działalność.

Z kolei od 6 maja otwarte zostaną też żłobki i przedszkola.

d6uw8ob

- Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach - oświadczył premier. Morawiecki dodał jednocześnie, że zostanie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi.

Zobacz też: Polityczna groźba wiceprezesa PiS? Jarosław Gowin reaguje

Koronawirus w Polsce. Samorządowcy nie otworzą żłobków?

Do sprawy odniósł się prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. "Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia. Robi to także bez konsultacji z samorządami – postanawiając przerzucić na nas całą odpowiedzialność" - podał Trzaskowski na Facebooku.

"Obawiam się jednak, że to umyślne zagranie – oto dobry rząd, który panuje nad sytuacją, daje rodzicom możliwość, by dzieci choć przez część dnia mogły wyjść z domu i pozostawać pod profesjonalną opieką, a samorządy sobie z tym nie radzą. Skoro dzieci mogą bezpiecznie przebywać w żłobkach, rodzice mogą bezpiecznie iść na wybory" - dodał.

Rafał Trzaskowski podkreśla, że nie zamierza otwierać żłobków w wyznaczonym terminie. "Nie będę narażał życia i zdrowia warszawskich maluchów, pracowników przedszkoli i żłobków bez jasnej rekomendacji ministra zdrowia - zaznaczył prezydent Warszawy.

d6uw8ob

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Żłobki w Sosnowcu. Arkadiusz Chęciński o decyzji premiera

Wcześniej podobną deklarację złożył prezydent Sosnowca. "Podjąłem decyzję, aby 6 maja nie otwierać żłobków i przedszkoli z uwagi na wysoki poziom zakażeń COVID-19 w województwie śląskim" - napisał Arkadiusz Chęciński w sieci, podkreślając, że w na Śląski od kilku dni jest najwyższy wskaźnik zachorowań na koronawirusa w Polsce.

"Po pierwsze musimy mieć pewność, że sytuacja zdrowotna jest stabilna. Po drugie musimy mieć wiedzę o tym, ilu rodziców chciałoby obecnie posłać swoje dzieci do żłobków lub przedszkoli' - tłumaczył Chęciński.

d6uw8ob

Samorządowiec uważa, że nie wcześniej niż 11 maja władze Sosnowca będą mogły częściowo otwierać placówki. Informacje na temat ich ewentualnego otwierania zostaną podane 8 maja.

Warto przypomnieć, że wcześniej niektórzy polscy samorządowcy buntowali się w sprawie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. Sprawa ma związek z wyborami korespondencyjnymi które mają odbyć się 10 maja. Tymczasem ustawa zmieniająca Kodeks Wyborczy dopiero jest procedowana w Senacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6uw8ob

Podziel się opinią

Share
d6uw8ob
d6uw8ob
Więcej tematów