Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Szef MON: wojsko pomoże policji na granicach

"Podpisałem decyzję, która umożliwi Wojsku Polskiemu udzielanie pomocy policji" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że chodzi m.in o wspieranie przez żołnierzy kontroli u osób na kwarantannie.

Share
Koronawirus w Polsce. Szef MON: wojsko pomoże policji na granicachŹródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d34cbmf

"Żołnierze będą wspierać funkcjonariuszy na przejściach granicznych. Decyzja umożliwia też pomoc Policji w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny" - napisał w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak, wyjaśniając, że decyzję podjął w środę.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej resortu wynika, że decyzja obowiązuje od dnia jej ogłoszenia, czyli od północy 19 marca. Polecenie "wydzielenia pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" w Dzienniku Urzędowym MON umotywowano potrzebą "zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego".

"Decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach" - zastrzega MON w komunikacie. Wyjaśniono, że chodzi o 2,6 tys. żołnierzy.

d34cbmf

Zobacz też: Politycy w obliczu koronawirusa. Sondaż IBSP dla programu WP #Newsroom

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez wojsko mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego, które jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie. Testy wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Koronawirus w Polsce. Grupy zadaniowe wojska

Wcześniej Błaszczak informował również, że na potrzeby działań związanych z koronawirusem wojsko w każdym województwie przygotowało "zgrupowania zadaniowe", które ma wspierać Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o kilkadziesiąt samochodów sanitarnych, 10 zespołów dezynfekcyjnych oraz zespoły medyczne.

d34cbmf

W ubiegłym tygodniu służbom w 14 portach lotniczych pomagali mundurowi z WOT. Zajmowali się m.in. pomiarem temperatury oraz gromadzeniem i segregacją kart lokalizacyjnych pasażerów.

Koronawirus. Ponad 200 tys. zachorowań na całym świecie

Na świecie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w środę 200 tys. Mimo podjętych działań, wprowadzenia ograniczeń i zamknięcia granic, COVID-19 nadal się rozprzestrzenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d34cbmf

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pokaż, że Twój #GłosMaMoc - dołącz do wydarzenia #wyboryWPolsce >>

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d34cbmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34cbmf
d34cbmf
Więcej tematów