Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: testy mają sens po 7 dniach od kontaktu

- Przeprowadzamy 1,5 tys. testów dziennie. Razem mamy ich wykonanych łącznie ok. 10 tys. - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zastrzega jednocześnie, że badania trzeba wykonać w odpowiednim momencie.

Share
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: testy mają sens po 7 dniach od kontaktu
Źródło: Getty Images, fot: Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto
d1omhwp

Łukasz Szumowski poinformował, że polskie laboratoria mogą wykonywać ok. 3 tys. testów dziennie, czyli dwa razy więcej niż teraz przeprowadzają. - Do laboratoriów trafiło już ok. 50 tys. testów. Przepustowość laboratoriów rośnie - powiedział szef resortu zdrowia w Radiowej Trójce.

- Te testy są sensowne tylko po siedmiu dniach od kontaktu. Jeśli ktoś jest badany po trzech dniach, to mogą być one niemiarodajne - zastrzegał.

Szumowski wyjaśnił, że niebawem ponownie rozpocznie pracę laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego–PZH, gdzie potwierdzono zakażenie u jednego z pracowników.

d1omhwp

- Procedura jest taka sama, jak u innych pracowników infrastruktury krytycznej, czyli m.in. badanie i kwarantanna. Mamy w Warszawie możliwość wykonywania testów w innych miejscach, ale tam już też niebawem badania znów ruszą - zapowiedział Szumowski.

Zobacz też: Politycy w obliczu koronawirusa. Sondaż IBSP dla programu WP #Newsroom

Minister zdrowia na antenie Polskiego Radia pytany był również o zapasy sprzętu ochronnego dla lekarzy i pielęgniarek.

d1omhwp

- Staramy się pozyskać duże ilość sprzętu ochrony osobistej dla szpitali, w tym z rynku azjatyckiego. W szpitalach zakaźnych nie może zabraknąć sprzętu. W innych placówkach odwoływane są zabiegi planowe, ale sytuacja na rynku jest trudna - przyznał minister.

Koronawirus w Polsce. Co z wyborami?

Na pytanie o konieczność przełożenia majowych wyborów Szumowski odparł, że trzeba poczekać z oceną sytuacji do kwietnia. - Poczekajmy, jak skończy się ten miesiąc, jeśli chodzi o rekomendacje medyczne. Zobaczymy, jak będzie w kwietniu.

Nie ma potrzeby rozporządzenia ws. skierowania do pomocy lekarzy-stażystów. Jeśli jednak lekarz nie ma pełnych uprawnień do zawodu, to nie wiem, czy pacjent by sobie życzył. Faktycznie mogą jednak pomagać, pracując pod nadzorem.

d1omhwp

Minister przypomniał, że zalecenia dla Polaków nie zmieniają się: - Jest piękna pogoda, ale zostańmy w domach i postarajmy się zwolnić tempo wzrostu zakażeń - apelował gość Trójki.

Koronawirus. Ponad 200 tys. zachorowań na całym świecie

Na świecie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w środę 200 tys. Mimo podjętych działań, wprowadzenia ograniczeń i zamknięcia granic, COVID-19 nadal się rozprzestrzenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1omhwp

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1omhwp

Podziel się opinią

Share
d1omhwp
d1omhwp
Więcej tematów