Trwa ładowanie...
d32pp36

Koronawirus w Polsce. Samorządowcy mówią "nie" wyborom prezydenckim

Koronawirus w Polsce. Pojawia się coraz więcej głosów samorządowców, którzy deklarują, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest niemożliwe. Jak zaznaczają, oni sami nie chcą przykładać ręki do wystawiania Polaków na niebezpieczeństwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Samorządowcy apelują ws. wyborów (East News)
d32pp36

Koronawirus w Polsce. W jego obliczu posłowie opozycji i eksperci nie wyobrażają sobie wyborów prezydenckich. Podobnie jak samorządowcy. Grono protestujących się powiększa.

- Podjąłem decyzję, iż nie podpiszę stosownych dokumentów w sprawie wyborów - nie zamierzam narażać zdrowia i życia tysięcy ludzi - zaznaczył w niedzielę prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Specjalne wideo dotyczące zbliżających się wyborów prezydenckich zamieścił na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Nie będę potulny i nie będę siedział cicho. Jestem wkurzony" - podkreślił. Dla niego organizowanie wyborów kiedy trwa epidemia jest nienormalne.

"Pełniąc funkcję prezydenta dużego miasta, który przez ostatnie tygodnie podobnie, jak wielu z nas, wszelkie swoje działania powierzył przeciwdziałaniu epidemii COVID-19, nie jestem w stanie znaleźć słów wyrażających złość i gniew, kiedy słyszę o organizacji wyborów w dniu 10 maja. Szczerze mówiąc - powinienem w tym miejscu siarczyście przeklinać" - to natomiast słowa prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

Koronawirus w Polsce. Politycy już rezygnują z funkcji

"Są pewne wydarzenia, wobec których nie możemy przejść obojętnie" - napisał z kolei wójt gminy Jaworze na Śląsku Radosław Ostałkiewicz. Zadeklarował, że jeśli wybory miałyby się odbyć, to on ustąpi ze stanowiska. "Nie narażę nikogo na utratę zdrowia i życia" - tłumaczył.

Inni samorządowcy na słownych protestach nie poprzestali. Hieronim Kuryś z PSL rezygnuje z funkcji pełnomocnika wyborczego w gminie Kąty Wrocławskie. A łódzki radny, wieloletni członek PiS Bartłomiej Dyba-Bojarski ogłosił, że odchodzi z partii. - Są jakieś granice nadużyć i zwyczajnego osobistego wstydu za szyld, który przez kilkanaście lat reprezentowałem - podkreślił.

d32pp36

Zobacz też: Przesunięcie terminu wyborów. Kto powinien o tym zdecydować?

"Nie jesteśmy w stanie w należyty sposób zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polski na terenie Gminy Ińsko w wyznaczonym terminie. Mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i życie mieszkańców Gminy Ińsko, wnosimy o przesunięcie terminu wyborów. Nie będziemy narażać naszych mieszkańców na niebezpieczeństwo zakażenia" - to z kolei fragment oświadczenia burmistrza Ińska.

To wciąż nie wszystko. "Jako burmistrz nie przyłożę ręki do narażania ich na niebezpieczeństwo w imię chorych ambicji grupki ludzi" - napisał na Facebooku burmisrz Kęt Krzysztof Klęczar. O przesunięcie wyborów prezydenckich apeluje też prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

d32pp36

Przypomnijmy, że w nocy z piątku na sobotę w Sejmie niespodziewanie głosowano nad zmianami w przepisach Kodeksu wyborczego. Posłowie zdecydowali o korespondencyjnym głosowaniu dla osób przebywających na kwarantannie i osobom powyżej 60 roku życia.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32pp36

Podziel się opinią

Share

d32pp36

d32pp36
Więcej tematów