Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Rodzina z Sosnowca złamała kwarantannę. Sprawa w prokuraturze

To nie pierwszy przypadek zlekceważenia nakazu kwarantanny w Polsce. Tym razem dotyczy to 3-osobowej rodziny z Sosnowca. Mimo zakazu wychodzenia z domu udali się oni na zakupy.

Koronawirus w Polsce. Rodzina z Sosnowca złamała kwarantannę. Sprawa w prokuraturzeŹródło: Policja, fot: KMP Sosnowiec
d28yk27
d28yk27

Do zdarzenia doszło w sobotę w Sosnowcu.

Koronawirus w Polsce. Sosnowiec. Złamano kwarantannę

Jak informuje lokalna policja, wyznaczony patrol pojechał sprawdzić, czy jedna z rodzin objętych kwarantanną dotrzymuje jej warunków. Na miejscu nie zastali jednak nikogo.

Według informacji policji, 3-osobowa rodzina udała się na zakupy. To niebezpieczne, ponieważ przy ewentualnym zarażeniu koronawirusem, jego przenoszenie się na osoby znajdujące się w pobliżu, jest bardzo łatwe.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Koronawirus w Polsce. Sosnowiec. Rodzinie grożą poważne konsekwencje

Teraz cała rodzina odpowie za złamanie kwarantanny. "Aktualnie prowadzimy postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczącym nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją" - czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

d28yk27

Przypomnijmy, za zlekceważenie nakazu kwarantanny członkowie rodziny mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 złotych. Policja informuje też, że sprawa zostanie zgłoszona do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 złotych.

Sprawa został także zgłoszona do prokuratury. Ta zbada teraz, czy czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to grozi kara do roku pozbawienia wolności, jednak informowaliśmy ostatnio o możliwym zaostrzeniu kary więzienia nawet do 8 lat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Funkcjonariusze z całej Polski apelują, by nie lekceważyć nakazu kwarantanny. "Wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży- nie dochowując jej zasad mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci" - czytamy w komunikacie.

d28yk27

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d28yk27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28yk27
Więcej tematów