Koronawirus w Polsce. Odmrażanie szpitali. Zabiegi planowe wracają
Koronawirus w Polsce spowodował masowe odwołanie zabiegów planowych. Odmrażanie szpitali sprawia, że pacjenci są wzywani na zaplanowane wcześniej wizyty. Nie ma jednak w tym zakresie jednej obowiązującej praktyki.
18.05.2020 | aktual.: 19.05.2020 09:49
Koronawirus w Polsce. Odmrażanie szpitali
Przed epidemią koronawirusa w Polsce wielu pacjentów miało zaplanowane różne zabiegi medyczne. Ponieważ praktycznie cała służba zdrowia została przestawiona na leczenie związane z wirusem COVID-19, wizyty w szpitalach i przychodniach były odwoływane. Teraz lecznice wracają do trybu sprzed epidemii.
- Nie było odgórnego zakazu wykonywania zabiegów planowych z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Ograniczenia dotyczyły tylko zabiegów wymagających dużej ilości krwi, które mogła być niezbędne do leczenia osób z COVID-19. Obecnie zalecamy wznawianie przyjmowania pacjentów na planowane wcześniej zabiegi, tak jak i zalecamy wznowienie przyjęć u specjalistów - mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Wracają zabiegi planowe
Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, nie ma w tej chwili w naszym kraju jednej reguły, która by to regulowała. Są szpitale, które już wznowiły przyjęcia planowe i wzywają na nie pacjentów, ale są też lecznice, które dopiero się do tego przygotowują.
I tak na przykład od 4 maja br. planowane zabiegi wznowił Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. I w jednej i drugiej placówce rozsyłane są powiadomienia do pacjentów o terminach zabiegów.
Nieco później z planowymi zabiegani ruszył szpital Bródnowski w Warszawie. Testom na COVID-19 poddawani są tam nie tylko pacjenci przed zabiegami, ale i wszystkie hospitalizowane osoby. Wznowiły tu również działalność poradnie specjalistyczne.
Od poniedziałku planowane przyjęcia wznowiło również Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wracają też w tym szpitalu wizyty ambulatoryjne, diagnostyczne i rehabilitacyjne zawieszone z powodu epidemii koronawirusa w Polsce.
Z kolei np. w Lublinie szpitale dopiero przygotowują się na ponowne przyjęcia pacjentów, których zabiegi wcześniej zostały odwołane. W jednym z największych tamtejszych szpitali, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4, dyrekcja czeka na decyzję ministerstwa zdrowia i wojewody w tej sprawie.
Podobnie wygląda sytuacja w innej dużej placówce, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tu ruszyła już jednak rehabilitacja pacjentów, podobnie jak w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Od poniedziałku zaś pacjentów na rehabilitację ma zacząć przyjmować lubelski szpital wojskowy w oraz Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie.
Informacji o zaplanowanych zabiegach pacjenci mogą szukać w szpitalach, do których mieli skierowanie, a także w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl