Koronawirus w Polsce. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia [Piątek, 9 lipca]
Koronawirus w Polsce nadal jest w natarciu. W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejny raport epidemiczny. Oto najnowsze dane dotyczące kolejnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz przypadków śmiertelnych spowodowanych COVID-19.
09.07.2021 | aktual.: 09.07.2021 10:08
W piątek resort zdrowia przekazał, że ostatniej doby odnotowano 76 nowych przypadków koronawirusa. Dla porównania tydzień temu było ich 96, a rok temu o tej porze 262.
Nowe przypadki pochodzą z następujących województw:
- mazowieckiego (11),
- kujawsko-pomorskiego (10),
- dolnośląskiego (8),
- śląskiego (8),
- wielkopolskiego (8),
- łódzkiego (7),
- małopolskiego (4),
- pomorskiego (4),
- zachodniopomorskiego (4),
- lubelskiego (3),
- opolskiego (2),
- podkarpackiego (2),
- podlaskiego (2),
- lubuskiego (1),
- świętokrzyskiego (0),
- warmińsko-mazurskiego (0).
"2 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - doprecyzowano w raporcie.
"Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.
2 lipca 2021 roku przez COVID-19 zmarło łącznie 21 osób. Dokładnie rok temu resort odnotował 9 przypadków śmiertelnych.
Zobacz też: Przed nami wariant Lambda? Ekspert ostrzega: wkrótce może nam zabraknąć liter
Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
Resort zdrowia przekazał także, że aktualnie zajętych jest 463 z 7 014 łóżek covidowych. Z respiratorów korzysta 71 pacjentów chorych na COVID-19. Rok temu tego sprzętu używało 65 osób. W szpitalach przez wirusa SARS-CoV-2 przebywało wtedy 1 687 osób.
Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało również o 98 171 osobach przebywających na kwarantannie. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce wyzdrowiało 2 652 409 osób.
Koronawirus w Polsce. Groźny wariant Delta
Epidemiolodzy ostrzegają przed groźnym wariantem Delta. Na temat tzw. indyjskiej odmiany koronawirusa wypowiedział się m.in. dr Paweł Grzesiowski. Lekarz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" przekazał, że jest to najbardziej zaraźliwa z dotychczasowych mutacji.
- Wcześniej, żeby doszło do zakażenia, konieczny był bezpośrednio kontakt z chorym. Musiałby stać obok pani i rozpryskiwać w powietrzu swoją ślinę czy inne wydzieliny, by panią zakazić. W przypadku wariantu Delta chory mógłby już wyjść z pomieszczenia, pani weszłaby tam po nim, oddychała tamtejszym powietrzem i przez to się zakaziła - przekazał immunolog.
W Polsce wariant Delta został już potwierdzony. Zdiagnozowano go m.in. u jednego z pacjentów, który nie podróżował.
"Mieliśmy wśród naszych pacjentów pacjenta zakażonego wirusem Delta" – przekazała we wtorek PAP mikrobiolog, kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza.
Pacjent, u którego stwierdzono wariant Delta koronawirusa, nie był szczepiony na COVID-19. Dawek przeciwko koronawirusowi nie przyjęła również jego rodzina.
Koronawirus w Polsce. Trwa akcja szczepień na COVID-19
Od końca grudnia w Polsce wykonywane są szczepienia na COVID-19. Do tej pory (dane z piątku rano) w Polsce wykonano łącznie 30 739 367 szczepień.
Pierwszą dawkę przyjęło już 17 254 158 osób. W pełni zaszczepionych (przyjęli dwie dawki lub preparat J&J) jest 14 511 120 osób.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP, "Gazeta Wyborcza"