Szczepienia na COVID-19 u dzieci. Są wstępne wyniki badań
Trwają badania kliniczne stosowania szczepionek przeciw COVID-19 u dzieci poniżej 12. roku życia. W Polsce jest to grupa 150 osób. Wstępne wyniki badań są obiecujące.
Pod koniec maja Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła stosowanie szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer dla osób w wieku 12-15 lat. Dzieciom w tym wieku szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie, co dorosłym. Dwie dawki dawki domięśniowo w odstępie co najmniej trzech tygodni - tłumaczył wówczas dr Grzegorz Cessak, członek EMA.
Szczepienia dzieci na COVID-19. "Nie ma sytuacji niepokojących"
Teraz, jak dowiedziało się RMF FM, pojawiają się wstępne wyniki badań stosowania szczepionki u niższych grup wiekowych.
- Nie ma żadnych budzących obawy reakcji u dzieci, które biorą udział w badaniu - podkreśla pediatra dr Łukasz Durajski z rozmowie z rozgłośnią. - My nie wiemy, który pacjent był w grupie placebo, a który otrzymał szczepionkę, ta informacja jeszcze nie jest ujawniona. Wśród wszystkich pacjentów, którzy byli szczepieni, nie było sytuacji niepokojących. Program trwa - przekazał lekarz.
W Polsce w badaniach bierze udział około 150 dzieci poniżej 12. roku życia. Wyniki pełnych testów klinicznych powinniśmy poznać pod koniec roku.
Obecnie szczepionkę firmy Pfizer mogą otrzymać wszystkie osoby, które skończyli co najmniej dwanaście lat. W przypadku osób niepełnoletnich zgodę na iniekcję musi wyrazić rodzic lub opiekun.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia
W Polsce do czwartku 8 lipca wykonano łącznie ponad 30,7 mln szczepień przeciw COVID-19. Liczba w pełni zaszczepionych obywateli wynosi 14,5 mln osób.
Dopuszczone do użytku są szczepionki czterech firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz jednodawkowy preparat Johnson&Johnson.