Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki: podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

- Koronawirus i epidemia to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań. My, w poczuciu odpowiedzialności, też zamierzamy podjąć więcej działań zapobiegawczych - stwierdził po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki: podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowychŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d47mz1u
d47mz1u

Premier poinformował, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Dla organizatorów będą szczegółowe informacje. Chcemy zachowywać się odpowiedzialnie, być mądrymi przed szkodą - tłumaczył premier Morawiecki

- Rozważamy również kolejne kroki, ale o tym będziemy informować w kolejnych dniach - dodał premier.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o kolejnym - osiemnastym - potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. To pacjent z Mazowsza.

- WHO zaleca środki radykalne. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inni, liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania to możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - mówił minister zdrowia.

d47mz1u

- Wiemy, że ten wirus jest najbardziej groźny u osób starszych, u osób chorych. Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla tych, którzy potrzebują pomocy - stwierdził minister zdrowia.

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz o koronawirusie: to jest także choroba państw

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że jeszcze we wtorek "całość granic polskich będzie zabezpieczona, jeśli chodzi o kontrole sanitarne". - Wojewodowie w porozumieniu z organizatorami będą podejmować decyzję o zakazie odbywania się imprez masowych - dodał Kamiński. - Jeśli organizatorzy uznają, że impreza ma sens bez udziału publiczności to ta impreza się odbędzie - mówił minister.

Koronawirus w Polsce. Wymiana z zagranicznymi studentami zawieszona

- Wydałem polecenie, aby zawiesić wymianę z zagranicznymi studentami oraz wstrzymać konferencje naukowe z zagranicznymi naukowcami - poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapewnił jednocześnie, że do dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia wśród studentów lub pracowników.

- Chcę zobowiązać władze uczelni, by pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie on-line. W przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa rozważamy możliwość czasowego zawieszenia zajęć - dodał wicepremier Gowin.

d47mz1u

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przypomniał, że samorządy i dyrektorzy szkół mają możliwość podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących zawieszania zajęć w placówkach edukacyjnych. - Dyrektorzy mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i adekwatnie podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć. Niektórzy z nich już z tej możliwości korzystają - przyznał minister.

- Przypominamy dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny. W każdej szkole powinno być mydło i środki czystości, by spełniać zalecenia ministerstwa zdrowia i GIS - stwierdził minister edukacji.

d47mz1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47mz1u
Więcej tematów