Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski tłumaczy się z wadliwych maseczek. "Już zapomnieliśmy, jaka była sytuacja"

- Byliśmy z premierem na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Z perspektywy końcówki maja łatwo oceniać opozycji nasze decyzje - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o zakup wadliwych maseczek ochronnych z Chin o wartości 5 mln zł.

Share
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski tłumaczy się z wadliwych maseczek. "Już zapomnieliśmy, jaka była sytuacja"
Źródło: PAP
d43ty8a

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski tłumaczy się z zakupu maseczek. "Byliśmy z premierem na pierwszej linii frontu"

- Ja się tymi zakupami nie zajmowałem. Mieliśmy zespół, który zajmował się oceną ofert, sprawdzaniem certyfikatów, weryfikacją producenta - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o zakup wadliwych maseczek ochronnych z Chin o wartości 5 mln zł.

d43ty8a

Łukasz Szumowski po raz kolejny wypowiedział się w sprawie zakupu dokonanego przez Ministerstwo Zdrowia, na skutek którego do Polski trafiły maseczki ochronne nieposiadające wymaganych norm bezpieczeństwa.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

- Wiele osób się do nas zgłaszało. Politycy różnych opcji, byli dziennikarze, byli dyrektorzy z instytucji publicznych, no i trener narciarstwa. Naprawdę zgłaszał się prawie każdy z ofertą - przekonuje w rozmowie z "Super Expressem" minister zdrowia, odnosząc się do SMS-a, jakiego otrzymał od swojego brata, z którym skontaktował się instruktor narciarstwa Łukasz G. To on sprzedał resortowi partię maseczek medycznych za kwotę 5 mln zł.

Polityk twierdzi, że wiadomość została wysłana, aby "pomóc". - Ten sms był wysłany po to, żeby pomóc w czasie, kiedy na rynku nie było dosłownie nic. Już zapomnieliśmy, jaka była sytuacja. Setki ludzi umierały we Włoszech. (…) Epidemia docierała do Polski - mówi Szumowski.

d43ty8a

- Organizowaliśmy więc, tak jak każdy inny kraj logistykę zakupów. Widzieliśmy włoskich medyków bez zabezpieczeń. Szukaliśmy każdej możliwej okazji, by te środki kupić. Szukał cały świat - tłumaczy się szef MZ.

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zakupiło maseczki akurat od instruktora narciarstwa i kto konkretnie zajmował się przeprowadzeniem transakcji? Łukasz Szumowski uważa, że nie miał z tym nic wspólnego. - Ja się tymi zakupami nie zajmowałem. Mieliśmy zespół, który zajmował się oceną ofert, sprawdzaniem certyfikatów, weryfikacja producenta.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski tłumaczy się z wadliwych maseczek

Polityk dodaje, że oferta, jaka wpłynęła do resortu zdrowia była "jedyną, która zawierała niezbędne certyfikaty i co najważniejsze – przewidywała płatność po dostawie".

- Inni proponowali nam np. zapłatę z góry i odbiór towaru w Singapurze - wyjawia Łukasz Szumowski.

d43ty8a

Podkreśla jednak, że w momencie zakupu nic nie wskazywało na to, że sprzęt zakupiony z Chin może być "felerny", a maski nie spełniają norm bezpieczeństwa. - Kiedy dotarła dostawa wszystko było ok. Był sprzęt, były certyfikaty. Później pojawiły się informacje, że inne państwa europejskie maja problemy z wadliwym sprzętem i podrobionymi certyfikatami - zauważa minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43ty8a

Podziel się opinią

Share
d43ty8a
d43ty8a
Więcej tematów