Trwa ładowanie...
koronawirus

Koronawirus w Polsce. Byli ambasadorowie apelują do premiera Mateusza Morawieckiego

Koronawirus w Polsce. Członkowie Konferencji Ambasadorów RP pytają premiera o działania dotyczące roli naszego kraju w UE w kontekście pandemii COVID-19. Piszą o "chaotycznej niespójności komunikacji".

Share
Koronawirus w Polsce. Byli ambasadorowie apelują do premiera Mateusza Morawieckiego
Źródło: Getty Images
dmzq76b

Koronawirus w Polsce. Grupa byłych dyplomatów z Konferencji Ambasadorów RP wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego apel. W liście otwartym domagają się wyjaśnień od rządu dotyczących działań i planów Polski w Unii Europejskiej w związku z pandemią.

"W czasie pandemii, zagrożenia i niepewności mamy prawo oczekiwać od władz państwa przejrzystości prowadzonych i planowanych działań oraz klarownej komunikacji z własnymi obywatelami i z partnerami w Unii Europejskiej" - piszą autorzy listu. Ich zdaniem brakuje podstawowych informacji o funkcjonowaniu Polski jako państwa UE. "Panuje chaotyczna niespójność komunikacji publicznej" - podkreślają.

dmzq76b

Zadali dziewięć pytań i podkreślili, że to tylko niektóre, które "wymagają od rządu jednoznacznych decyzji, przejrzystości działań i komunikacji publicznej pozbawionej pokusy fałszowania rzeczywistości". Chcą wiedzieć m.in. jakie są główne założenia stanowiska rządu w sprawie koncepcji Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Zobacz też: Opaski z nadajnikiem dla osób na kwarantannie? Jest reakcja

Pytają też o to "jakimi działaniami rząd chce przyczynić się do zapewnienia dostępności testów na dużą skalę w przekroju całej UE oraz osiągnięcia wzajemnej akceptacji wyników testów między państwami Unii". Zdaniem sygnatariuszy listu "niespójny, a często agresywnie antyunijny przekaz polskiego rządu rodzi wątpliwości i obawy".

Zwrócili uwagę, że "Polska regularnie łamie zasady praworządności" i tym samym "naraża Polskę na marginalizację w chwili, kiedy tylko wspólny wysiłek państw członkowskich UE może zatrzymać rozwój pandemii oraz uratować naszą gospodarkę przed poważnymi problemami". Jak podkreślili, będą obserwować działania polskiego rządu.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia premier Morawiecki na łamach "El Mundo" apelował o "ambitną odpowiedź" Unii na koronawirusa.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmzq76b

Podziel się opinią

Share
dmzq76b
dmzq76b
Więcej tematów