Koronawirus w Polsce. Apel Piotra Dudy do prezydenta
Koronawirus w Polsce. Piotr Duda zareagował na decyzję Sejmu w sprawie odrzucenia poprawek Senatu RP dotyczących zapisów o Radzie Dialogu Społecznego. "Umieszczanie tej kwestii w Tarczy Antykryzysowej jest zwyczajnym nieporozumieniem" - podkreślił szef NSZZ "Solidarność".
01.04.2020 | aktual.: 28.03.2022 15:00
Koronawirus w Polsce. We wtorek ustawy tworzące tzw. Tarczę Antykryzysową wróciły do Sejmu, który odrzucił większość poprawek zgłoszonych przez Senat. Chodzi m.in. o zmiany w Kodeksie Wyborczym i w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. To zaniepokoiło szefa NSZZ "Solidarność".
Jak napisał w oświadczeniu opublikowanym przez portal tysol.pl Piotr Duda, "umieszczanie kwestii RDS w Tarczy Antykryzysowej jest zwyczajnym nieporozumieniem". "Oczekujemy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy zdecydowanej reakcji, na ten bezprecedensowy atak na niezależny dialog społeczny w Polsce oraz bezsensowne podważenie prerogatyw Prezydenta RP" - podkreślił.
Piotr Duda zaznaczył, że oburza go tylko samo wprowadzanie zmian, ale też ich tryb, miejsce i czas. Zauważył, że najważniejsze jest teraz łagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią. "W poczuciu odpowiedzialności za szybkie uruchomienie wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników, oraz świadomi koniecznych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, zostaliśmy praktycznie pozbawieni możliwości jakiekolwiek reakcji na bezpardonowy zamach na niezależny dialog społeczny" - wyjaśnił szef NSZZ "Solidarność".
Zobacz też: PiS nie chce przełożenia wyborów. "Nie chodzi o zaciekłość Jarosława Kaczyńskiego"
Dodał, że "podważono zaufanie, a podważonego zaufania nie da się łatwo odbudować" i "to jest najgorsze". "'Solidarność' takich rzeczy nie zapomina i będzie to miało swoje negatywne konsekwencje w przyszłości" - podsumował.
Zobacz także
Zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego umożliwiają premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe. Jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".
Przypomnijmy, że we wtorek wieczorem prezydent podpisał Tarczę Antykryzysową. O sprawie poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film
Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl