Trwa ładowanie...
d14p1ed

Koronawirus. W Austrii od wtorku całkowity lockdown i godzina policyjna

Koronawirus. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił, że od wtorku wprowadzony zostanie całkowity lockdown oraz godzina policyjna. Przedsiębiorstwa, które będą musiały z tego powodu ograniczyć działalność, otrzymają rekompensatę w wysokości 80 proc. dochodów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdecydował o wprowadzeniu lockdownu
Koronawirus. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdecydował o wprowadzeniu lockdownu (Anadolu Agency via Getty Images, Fot: Anadolu Agency)
d14p1ed

Sytuację w Austrii można śmiało porównywać do tej w Polsce. Przez długi czas sytuacja była tam stabilna. Latem Austriacy mogli wręcz odnieść wrażenie, że koronawirus zupełnie zniknął, bo w kraju notowano tylko po kilkadziesiąt przypadków zachorowań dziennie. Podobnie jak nad Wisłą, sytuacja zaczęła się zmieniać w połowie września. Nagły i wysoki wzrost nowych przypadków wirusa zmusił rząd do podejmowania niewygodnych decyzji.

Jeszcze we wrześniu zadecydowano o tym, że bary będą zamykane o 1 w nocy, a domówki będą mogły liczyć nie więcej niż 10 osób. W kościołach nakazano bezwzględne noszenie maseczek oraz zaapelowano o ograniczenie śpiewów.

W połowie października regularnie odnotowywano ponad 2000 przypadków koronawirusa na dobę. To znacznie mniej niż w Polsce, ale należy pamiętać, że w Austrii mieszka niecałe 9 milionów ludzi. Wówczas władze zapewniały, że dobrze przygotowały się do drugiej fali epidemii, mają bardzo dużo łóżek dla pacjentów z COVID-19 (mówiono, że zajętych jest ich jedynie 5 proc.) i nie ma mowy o wprowadzaniu drugiego lockdownu.

d14p1ed

Koronawirus na świecie. Austria wprowadza lockdown

W sobotę kanclerz Sebastian Kurz powiadomił o wprowadzeniu lockdownu oraz godziny policyjnej, która ma obowiązywać między 20 a 6 rano. Restauracje będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos, z kolei starsze dzieci i studenci udadzą się na nauczanie zdalne.

Prywatny biznes, który na mocy rozporządzenia zostanie zamknięty, ma otrzymać rekompensaty wynoszące 80 proc. dotychczasowych dochodów. Rząd planuje także wprowadzić program, który ograniczy zwolnienia spowodowane zwolnieniem gospodarki.

Strajk kobiet. Gigantyczny tłum na ulicach Warszawy. Tak wyglądał protest "od środka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14p1ed

Podziel się opinią

Share
d14p1ed
d14p1ed
Więcej tematów