Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polska. Mateusz Morawiecki: "wpłynęło 1,5 miliona wniosków". Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona

- Nie ma dziś ważniejszego zadania przed Europą, niż drugi plan Marshalla na miarę 21 wieku - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier wraz z ministrami podsumował pierwsze tygodnie działania tarczy antykryzysowej. Poruszył również kwestie godzin dla seniorów i działań UE.

der5d5e
der5d5e

Premier Morawiecki zdaje sprawozdanie z 3 tygodni działania tarczy antykryzysowej. Wpłynęło 1,5 miliona wniosków. - To jakby półtora miliona miejsc pracy - uznał premier. I zaznaczył, że to pomoc "trudna, ale konieczna".

- Nie ma dziś ważniejszego zadania przed Europą, niż drugi plan Marshalla na miarę 21 wieku - powiedział Morawiecki. Przyznał, że nastał trudny czas dla pracowników, przedsiębiorców i państw. - Chcielibyśmy, żeby machina gospodarcza, która zacięła się na skutek działania koronawirusa, odzyskała dawne tempo działania - dodał.

Koronawirus. Polska. Tarcza antykryzysowa będzie poszerzana. Pojawił się też wątek DPS-ów

Celem działań rządu jest zmiana porządku gospodarczego w Europie. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodała, że w Polsce są tysiące firm korzystających z wprowadzonych rozwiązań. - Do piątku przedstawimy propozycje rządowe kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej - powiedziała. Dojdzie m.in. do zmian w zakresie zamówień publicznych, prawa pracy, odblokowania Krajowej Izby Odwoławczej, wsparcia budżetów samorządów.

Premier przyznał, że były różne propozycje związane ze zweryfikowaniem godzin dla seniorów. - Utrzymujemy je w tym przedziale czasowym i nie będzie tu zmian. W weekend nie ma tych godzin dla seniorów - dodał.

der5d5e

- Mamy 26 domów pomocy społecznej w kwarantannie - powiedziała minister Marlena Maląg. Zapewniła, że otrzymują pełne wsparcie - w tym sprzęt ochrony indywidualnej.

Premier Morawiecki podkreślił, że programy prorodzinne, takie jak 500 plus, muszą zostać utrzymane. I dodał, że Unia Europejska działa w dobie pandemii koronawirusa dużo wolniej, niż państwa narodowe. - Dzisiaj cała UE musi być coraz bardziej solidarna - podkreślił.

Morawiecki wypowiedział się również nt. zasiłków opiekuńczych dla rodziców. - Po to, żeby w dłuższej perspektywie (...) dać pewne możliwości osobom, które nie mogą zostawić dzieci w domu, zasygnalizowaliśmy wypracowanie mechanizmu możliwości pozostawiania dzieci małych i do 10-12 lat w szkołach bądź przedszkolach pod opieką. Do tego mechanizmu dojdzie w 2 lub 3 etapie mechanizmu uwalniania gospodarki - uznał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

der5d5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
der5d5e
Więcej tematów