ŚwiatKoronawirus na świecie. Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt zwolniony. "Zły osąd"

Koronawirus na świecie. Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt zwolniony. "Zły osąd"

- Nie jesteśmy na wojnie. Marynarze nie muszą umierać - apelował we wtorek Brett Cozier, kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt. W czwartek rozpoczęła się ewakuacja okrętu. Powodem jest epidemia koronawirusa. Po swoim apelu kapitan statku został usunięty z pełnionej funkcji.

Koronawirus na świecie. Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt zwolniony. "Zły osąd"
Źródło zdjęć: © East News | USN / Polaris/East News

Rząd USA rozpoczął ewakuację lotniskowca USS Theodore Roosevelt po liście kapitana Bretta Coziera, który w obawie o zdrowie marynarzy apelował do przełożonych o pomoc. - Nie jesteśmy na wojnie. Marynarze nie muszą umierać. Jeśli nie będziemy działać teraz, nie będziemy w stanie ochronić naszej załogi - pisał o walce z koronawirusem kapitan lotniskowca.

Koronawirus na świecie. Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt ewakuowany

Powodem emocjonalnego apelu była coraz gorsza sytuacja na okręcie. Według oficjalnych danych, które przekazał rząd USA, zakażonych koronawirusem jest 93 marynarzy. Już tydzień temu informowaliśmy o pogarszającej się sytuacji na statku.

W czwartek na ląd zeszło pierwszych 1000 marynarzy, o czym poinformował sekretarz marynarki wojennej, Thomas Modly. Jak dodał, dalsza ewakuacja obejmie kolejne 2700 członków załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt.

Koronawirus na świecie. Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt bez kapitana

Na konferencji prasowej Modly przekazał również, że zwolnił dowódcę okrętu. "Dziś, z mojego rozkazu, dowódca USS Theodore Roosevelt, kapitan Brett Crozier, został odsunięty od dowodzenia okrętem przez dowódcę grupy przewoźnika kontradmirała Stewarta Bakera" - poinformował w czwartek wieczorem sekretarz marynarki wojennej.

Jak tłumaczył, powodem decyzji był "zły osąd sytuacji" kapitana Croziera, a także wywołanie niepotrzebnej paniki. Dowódca lotniskowca USS Theodore Roosevelt miał wysłać swój list nie tylko do bezpośredniego zwierzchnictwa, ale też 20 innych podmiotów. Modly zaznaczył, że nie chodzi tu o wyciek listu do pracy, lecz "brak profesjonalizmu dowódcy" w sytuacji, gdy opanowanie i racjonalny osąd były szczególnie potrzebne.

Koronawirus na świecie. Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt walczy z epidemią

Wracając do kwestii ewakuacji Modly poinformował również, że nie wszyscy marynarze z lotniskowca będą mogli być ewakuowani. Część załogi musi pozostać na statu, by obsługiwać systemy podtrzymujące jego pracę. Chodzi m.in. o obsługę reaktora nuklearnego. Na okręcie pozostanie około 1000 żołnierzy marynarki wojennej z, liczącej blisko 4800 członków, załogi lotniskowca.

Żołnierze z lotniskowca USS Theodore Roosevelt, u których stwierdzono obecność koronawirusa, bądź mają objawy grypy, będą objęci izolacją. Marynarz bez objawów i z negatywnym wynikiem testu zostaną skierowani na kwarantannę.

Załoga lotniskowca USS Theodore Roosevelt walczy z koronawirusem od ponad dwóch tygodni. Początkowo jego obecność stwierdzono u dwóch marynarzy. Po kilku dniach liczba ta zwiększyła się do 25 przypadków zakażeń koronawirusem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że koronawirus dostał się na podkład lotniskowca w połowie marca, gdy ten cumował w Wietnamie. Aktualnie USS Theodore Roosevelt znajduje się w pobliży wyspy Guam. Gubernator Guamu, Lou Leon Guerrero już zapowiedział pomoc marynarzom.

Źródło: CNN

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (411)