Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. Bilans zakażonych wciąż rośnie. Gubernator Nowego Jorku: za kilka dni zabraknie nam respiratorów

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła już 60 tysięcy. Aż 45 tys. osób zmarło w Europie. Ponad 1,1 mln osób jest zakażonych. Najwięcej zakażonych jest obecnie w USA - ok. 300 tys. osób. Prezydent Donald Trump apeluje do mieszkańców, by zostali w domu, a jeśli z niego wychodzą, by zakładali maseczki. Problem w tym, że także w USA jest to towar deficytowy.

Share
Koronawirus na świecie. Bilans zakażonych wciąż rośnie. Gubernator Nowego Jorku: za kilka dni zabraknie nam respiratorów
Źródło: PAP, fot: EPA/PETER FOLEY
d40fcwv

Naczelny chirurg USA Jerome Adams, który niedawno apelował do Amerykanów, by przestali kupować maseczki, teraz instruuje na swoim profilu na Twitterze, jak wykonać taką maseczkę z t-shirta. I nie ma się co dziwić: liczba zakażonych koronawirusem w USA rośnie błyskawicznie - już sięgnęła ok. 300 tys. Ponad 8 tysięcy osób zmarło.

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym mieszka ok. 19 mln osób. Jak poinformował na sobotniej konferencji gubernator tego stanu Andrew Cuomo do soboty potwierdzono tam zakażenie SARS-CoV-2 u prawie 114 tys. osób. To więcej przypadków niż odnotowoano w Chinach kontynentalnych od początku epidemii w połowie grudnia ubiegłego roku.

Także liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w w stanie Nowy Jork jest już wyższa niż w Chinach - zmarło tam już 3565 osób (w Chinach - 3326 osób).

d40fcwv

Cuomo poinformował podczas konferencji, że jeśli liczba chorych będzie zwiększać się w takim tempie, to do czwartku zabraknie w tym stanie respiratorów.

Cuomo, opierając się na różnych prognozach szacuje, że szczyt epidemii w okolicach Wielkanocy. - Wolałbym, żeby szczyt był jutro. Chcę, żeby to wszystko się skończyło - stwierdził na sobotniej konferencji.

Koronawirus we Włoszech. Pierwsze dobre wieści

Od wczoraj we Włoszech odnotowano 4805 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 681 zgonów. To oznacza, że od początku epidemii zakaziły się wirusem we Włoszech już 124 632 osoby. Odnotowano łącznie 15 362 zgony.

d40fcwv

Włosi mają nadzieję, że sytuacja w kraju zaczyna się powoli stabilizować. Dynamika wzrostu liczby zakażeń i zgonów spada. Po raz pierwszy - co odnotowują włoskie media - nastąpił też spadek liczby osób, które przebywają na intensywnej terapii. Obecnie leżą na takich oddziałach 3994 osoby, czyli o 1,8 proc. mniej niż wczoraj.

Niestety, wciąż rośnie liczba ofiar śmiertelnych wśród włoskich lekarzy. Od początku epidemii z powodu zakażenia SARS-CoV-2 zmarło już 80 medyków.

Koronawirus w Hiszpanii. Spada liczba zgonów

W ciągu doby liczba zmarłych na COVID-19 w tym kraju wzrosła o 809 do 11 744 osób - podała agencja AFP. Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia i media podkreślają jednak, że liczba zgonów spada.

"809 zgonów w ciągu ostatniej doby oznacza także znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych w stosunku do piątku, kiedy zmarły 932 osoby" - wyjaśnia elpais.com. "To również najniższa liczba zgonów odnotowanych w ciągu siedmiu ostatnich dni" - dodaje hiszpański dziennik w internetowym wydaniu.

d40fcwv

Od początku epidemii w Hiszpanii potwierdzono niemal 125 tys. zakażeń SARS-CoV-2 (w tym 7026 nowych przypadków w ostatnich 24 godzinach).

Koronawirus w Niemczech i Francji

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 141 osób zakażonych koronawirusem, co oznacza, że łącznie za Odrą z powodu COVID-19 zmarło 1 158 osób.

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał, że liczba zarejestrowanych zakażeń w Niemczech wzrosła o 6 082 do ponad 85 tys.

We Francji ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 441 osób. Ogółem odnotowano w tym kraju od 1 marca już 7560 zgonów z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

d40fcwv

Zakażonych koronawirusem w tym kraju jest ok. 68 tys. osób.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Zmarło 5-letnie dziecko

Od piątku na Wyspach z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 708 osób. Najmłodsza ofiara miała 5 lat. To oznacza, że z powodu COVID-19 zmarło już w Wielkiej Brytanii 4313 osób.

Liczba potwierdzonych zakażeń wynosi obecnie 41 903 przypadki.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie, jak wynika z najnowszych danych, przekroczyła już 45 tys. osób.

d40fcwv

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Źródło: reuters.com, bild.de, cnn.com, lefigaro.fr, corriere.it, elpais.com

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d40fcwv

Podziel się opinią

Share
d40fcwv
d40fcwv
Więcej tematów