Koronawirus na Śląsku. Dodatkowe badania przesiewowe dla górników. W niedzielę nawet 5 tys. testów

Koronawirus na Śląsku. Dodatkowe przesiewowe badania dla górników - według zarządzeń ministra zdrowia - prowadzone na Śląsku od czwartku. Próbki pobierane są w pięciu wyznaczonych specjalnie miejscach, do których górnicy przyjeżdżają samochodami. Potem przez otwartą szybę pobierany jest wymaz z gardła. W niedzielę zostanie wykonanych 5 tys. testów.

Koronawirus na Śląsku. Dodatkowe badania przesiewowe dla górników. W niedzielę nawet 5 tys. testów
Źródło zdjęć: © PAP

10.05.2020 | aktual.: 24.07.2020 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i sześciu osobach, które zmarły z powodu koronawirusa.
Nowe zachorowania dotyczą ośmiu województw: śląskiego (75 przypadki), mazowieckiego (34), łódzkiego (16), dolnośląskiego (14), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1), pomorskiego (1), świętokrzyskiego (1).

Koronawirus na Śląsku. Dodatkowe testy dla górników

Liczba zakażeń koronawirusem w województwie Śląskim cały czas rośnie, ogniskiem epidemii stały się kopalnie. Polska Grupa Górnicza zadecydowała o zatrzymaniu pracy kopalni od środy 6 maja do niedzieli 10 maja. - Chcemy maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować - mówił nam rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski.

Minister zdrowia zarządził przeprowadzenie dodatkowych badań przesiewowych dla górników. Jak podaje RMF FM w sobotę pobranych zostało 2,5 tys. próbek. A w niedzielę testów ma zostać wykonanych dwa razy więcej. Szef resortu zdrowia podjął też decyzję o wprowadzeniu wzmocnionej kontroli sanitarnej na Śląsku.

Próbki pobierane są w pięciu wyznaczonych specjalnie miejscach, do których górnicy przyjeżdżają samochodami. Potem przez otwartą szybę pobierany jest wymaz z gardła - taki sposób robienia testów ma zmniejszyć ryzyko zachorowania. Pobrane próbki badane są w pięciu laboratoriach.

Badania przesiewowe górników przeprowadzane są od czwartku. Teraz najwięcej zakażonych jest w trzech kopalniach Polskiej Grupy Górniczej oraz w jednym zakładzie Węglokoksu i jednej kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do tej pory zakażenie w tych placówkach potwierdzono u ponad pół tysiąca pracowników.

Najstarsza osoba, która wyzdrowiała na Śląsku ma 96 lat

Jak poinformował w niedzielę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach do tej pory wyzdrowiało na Śląsku 85 osób. Tylko 7 spośród nich musiało leczyć się w szpitalu pod opieką specjalistów z powodu groźnych objawów zakażenia. Pozostali dochodzili do zdrowia w swoich domach pod ścisłym nadzorem inspektorów sanitarnych. Najstarsza z osób, która nie ma już koronawirusa w organizmie, ma 96 lat – to mieszkanka Bytomia, najmłodsza to 14-latek z powiatu tarnogórskiego. Łącznie w Śląskiem jest 810 mieszkańców, którzy wyzdrowieli z zakażenia.

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

koronawirusśląskgórnicy
Komentarze (141)