Trwa ładowanie...
d2c234c

Koronawirus. Można zarazić się od zwierząt? Weterynarze oburzeni

Koronawirus dociera do kolejnych krajów. W wielu miejscach wprowadza prawdziwą panikę. Ministerstwo Zdrowia prowadzi akcję informacyjną na temat wirusa. Jedna z grafik jednak wywołała oburzenie. Możemy zarazić się od zwierząt domowych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Można zarazić się od zwierząt? Lekarze tłumaczą
Koronawirus. Można zarazić się od zwierząt? Lekarze tłumaczą (East News)
d2c234c

Koronawirus sieje strach i wielu miejscach na świecie powoduje prawdziwą panikę. Potwierdzono już pierwszy przypadek zarażenia SARS-CoV-2 na Litwie, Białorusi, w Holandii, Nigerii i w Nowej Zelandii oraz Walii.

W Polsce na szpitalnej obserwacji jest prawie 80 osób. Drugie tyle przebywa w domowej kwarantannie. U żadnego z tych pacjentów nie wykryto koronawirusa. Cały czas pojawiają się nowe informacje dotyczące wirusa i sposobu obrony przed nim. Ministerstwo Zdrowia prowadzi akcję informacyjną na ten temat.

Koronawirus. Oburzenie i tłumaczenie

Jedna z grafik jednak wywołała szczególne poruszenie. W informacji bowiem pojawiły się zalecenia dla podróżujących. Jedno z nich brzmiało: "Unikaj bliskiego kontaktu oraz podróży z chorymi zwierzętami". Jedna z klinik weterynaryjnych "City-Vet" pisze wprost, że to skandal.

Twitter

"W związku z pojawiającymi się niebezpiecznymi trendami dezinformacyjnymi na stronach Ministerstwa Zdrowia pragniemy sprostować, iż nasi Pupile NIE STANOWIĄ zagrożenia w transmisji koronawirusów dla człowieka" - czytamy wpis na profilu lecznicy na Facebooku. W komentarzach można przeczytać wiele pytań o to, czy należy się bać własnych zwierząt.

d2c234c

Weterynarze przekonują, że z koronawirusami u psów i kotów spotykają się codziennie i nie stanowią one zagrożenia dla ludzi, a "wirus z Wuhan przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka". "Koronawirusy u psów wywołują głównie biegunki i wymioty i są stricte gatunkowe. Koronawirus u kotów w pewnym okolicznościach może wywołać zapalenie otrzewnej" - tłumaczą.

We wpisie czytamy także, że taka dezinformacja prowadzi w Chinach do sytuacji, że ludzie masowo porzucają swoich zwierzęcych podopiecznych.

"Jako lekarze weterynarii mamy głęboką nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia usunie te dezinformującą grafikę" - czytamy. Grafika została już usunięta.

d2c234c

Tymczasem władze Hongkongu ogłosiły, że zwierzęta domowe osób zarażonych koronawirusem powinno się poddać dwutygodniowej kwarantannie. Jak informuje Polsat News, powołując się na PAP, ma to związek z "lekko pozytywnym" wynikiem testu u psa jednego z chorych.

Koronawirus. Tragiczny bilans

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do piątku wieczorem potwierdzono śmierć 2867 osób. Zarażonych koronawirusem jest już ponad 83 tys. osób na całym świecie.

d2c234c

Koronawirus. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł śmiertelny wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Rozmawiali o kandydatach na prezydenta. Doszło do spięcia

d2c234c

Podziel się opinią

Share

d2c234c

d2c234c
Więcej tematów