Koronawirus. Jak rząd sobie radzi z kryzysem w drugiej fali pandemii?
Koronawirus. Polacy ocenili, jak rząd radzi sobie z kryzysem wywołanym drugą falą epidemii w Polsce. Wyniki najnowszego sondażu nie są po myśli władzy.
Na pytanie o to, jak rząd radzi sobie z kryzysem wywołanym drugą falą epidemii w Polsce, najwięcej, bo aż 37,2 proc. badanych, uważa, że rząd "bardzo źle" radzi sobie z drugą falą epidemii. 28,7 proc. respondentów ocenia, że rząd "źle" sobie radzi z kryzysem. Zdaniem 15,7 proc. pytanych rząd radzi sobie z drugą falą epidemii "dobrze". Tylko 5,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rząd "bardzo dobrze" radzi sobie z drugą falą epidemii. Aż 12,6 proc. ankietowanych "nie ma zdania" w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17.11-18.11.2020 r. przez agencję badawczą SW Research dla rp.pl wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Koronawirus. 2. fala
Sytuacja epidemiczna w Polsce zaczęła pogarszać się w drugiej połowie września, kiedy to 19 września po raz pierwszy liczba wykrytych w kraju zakażeń koronawirusem przekroczyła 1000. Do tamtego dnia w Polsce wykryto 78 330 zakażeń koronawirusem i 2 282 zgony chorych na COVID-19.
W przeciągu nieco ponad dwóch miesięcy liczba wykrytych zakażeń wzrosła o 740 932, a więc o 945,91 proc., a liczba zgonów chorych na COVID-19 - o 10 432, a więc o 457,14 proc. Rekordowym dniem w Polsce był 7 listopada, kiedy resort zdrowia poinformował o 27 875 nowych zakażeniach koronawirusem i 349 zgonach. Tego dnia powróciły także obostrzenia. M.in. zamknięto galerie handlowe i kina. Od poniedziałku 9 listopada wróciła nauka zdalna w szkołach.
Koronawirus. Działania rządu
W związku z drugą falą epidemii w Polsce rząd uruchomił sieć szpitali koordynacyjnych, których zadaniem jest zarządzanie walką z epidemią, rozpoczął też tworzenie szpitali tymczasowych - pierwszy taki szpital powstał na Stadionie Narodowym w Warszawie.
W sobotę 21 listopada odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, na której przedstawiono plan działania na najbliższe 100 dni. To tzw. plan 100 dni solidarności. Zostanie podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich - etap odpowiedzialności - rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 27 grudnia.
Drugi etap to stabilizacja - rozpocznie się 28 grudnia. O tym, co będzie się w nim działo, zależy od średniej tygodniowej liczby zakażeń.
Źródło: rp.pl