Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Koronawirus. W sobotę wchodzą nowe obostrzenia. Zamknięcie galerii oraz nowe limity w kościołach

Nie zrobimy już typowych zakupów w galeriach handlowych oraz nie obejrzymy filmu w kinie - w sobotę wchodzą nowe obostrzenia. Zakazy mają obowiązywać prawie do końca listopada. Jak wskazuje rząd, to ostatni etap przed narodową kwarantanną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe obostrzenia. Zamknięcie galerii to nie wszystko
Nowe obostrzenia. Zamknięcie galerii to nie wszystko (Agencja Gazeta)

- Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy całą służbę zdrowia i obywateli - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił nowe obostrzenia, które wchodzą w życie w sobotę i będą zobowiązywać do 29 listopada.

Co zmieni się od soboty? Zamknięte zostaną placówki kultury. Mowa o teatrach, kinach, muzeach, galeriach sztuki, domach kultury oraz o ogniskach muzycznych.

Z hoteli będą mogły skorzystać m.in. osoby, które odbywają podróż służbową lub sportowcy w czasie zgrupowań. Dopuszczona jest także działalność hoteli pracowniczych.

Również w kościołach obowiązują limity. W świątyni może znajdować się jedna osoba na 15 m kw, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m.

Donald Tusk uderza w PiS. Michał Dworczyk mocno odpowiada

Zamknięcie galerii. Nowe zasady w handlu

Ograniczona zostanie również praca galerii handlowych. Będą jednak pewne wyjątki. Na terenie galerii otwarte pozostaną punkty usługowe oraz sklepy:

 • sprzedające prasę
 • z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi
 • artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi
 • artykułami remontowo-budowlanymi
 • artykułami dla zwierząt
Slot

W ostatniej chwili rząd postanowił zamknąć też sklepy meblowe. Początkowo znajdowały się na liście wyjątków, jednak ostatecznie zostaną zamknięte.

Obostrzenia dotkną również inne gałęzie handlu. W sklepach do 100 m kw ma znajdować się jedna osoba 10 m kw. Z kolei w sklepach powyżej 100 m kw restrykcje pozostają bez zmian (1 os/15 m kw).

Zdalne nauczanie wraca. Bon dla nauczycieli już wkrótce

Zmiany pojawią się również w szkołach. Nauka zdalna została rozszerzona o klasy I-III. Do 9 listopada przed komputerami uczyli się wyłącznie uczniowie starszych klas podstawówki, szkół średnich oraz uczelni wyższych. Teraz dołączą do nich młodsi koledzy z pierwszych klas.

Slot

Rząd przewiduje również bon dla nauczycieli w wysokości 500 złotych. Jak zapowiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, bon ma być dostępny już wkrótce.

- Wszyscy nauczycieli będą mogli zakupić niezbędne akcesoria informatyczne, które będą wymienione w komunikacie, który wkrótce się pojawi - mówił szef MEN.

Wśród wymienionych akcesoriów, które będzie można kupić za bon dla nauczycieli, minister wymienił m.in.: myszki, klawiatury, oprogramowanie komputerowe, a także dostęp do szybszego łącza internetowego. - Może być to także dopłata do sprzętu o większej wartości - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Nowe obostrzenia. Co się nie zmienia?

Poniżej zamieszczamy listę obostrzeń, które wciąż obowiązują i nie zostały zmienione:

 • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju
 • W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna
 • Jest apel do seniorów o ograniczenie przemieszczania się. Zwłaszcza jest on kierowany do osób po 70. roku życia
 • Wciąż obowiązują godziny dla seniorów: starsze osoby mogą robić zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach (od poniedziałku do piątku od 10 do 12)
 • W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych
 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
 • Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych
 • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line
 • Dyskoteki, kluby i miejsca do tańczenia pozostają zamknięte
Slot

Narodowa kwarantanna przed nami? Rząd ostrzega

- Krok za granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest całkowita kwarantanna, całkowity lockdown - powiedział w środę premier Morawiecki. - Jeśli epidemia przekroczy punkt krytyczny, to będziemy musieli wprowadzić bardzo rygorystyczne obostrzenia - dodał.

Premier uzależnia tę decyzję od liczby nowych przypadków koronawirusa na 100 tysięcy mieszkańców. Morawiecki powiedział, że drastyczne decyzje będą musiały zostać wprowadzone, jeśli liczba ta przekroczy 75 przypadków na 100 tys. przebadanych osób.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało informację, że przybyło 27 086 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 445 osób. Do piątkowego wieczoru zakażonych zostało już 493 765 osób, w tym 7 287 osób, które zmarły. Ozdrowiało 188 675 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów