Trwa ładowanie...
wojciech polak

Koronawirus. Arcybiskup Wojciech Polak: nie radziłbym przesadzać, podajmy sobie dłoń

Czy wierni powinni podawać sobie dłonie na znak pokoju w obliczu epidemii? Według abp. Wojciecha Polaka nie trzeba tego unikać. - Przecież wiemy i słyszymy, że nie ma dzisiaj żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszej ojczyźnie - podkreślił.

Share
Koronawirus. Arcybiskup Wojciech Polak: nie radziłbym przesadzać, podajmy sobie dłoń
Źródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski
d24dnvj

W kościele podczas mszy świętych jest sporo ludzi, kapłan wkłada hostię do ust wiernych, a oni, wchodząc do kościoła, moczą dłoń w wodzie święconej. W związku z zagrożeniem koronawirusa Konferencja Episkopatu Polski wysłała do diecezji dwa listy.

- Krótkie, z prośbą, aby przesłać je do parafii. Jutro jest niedziela, więc jutro one zostaną podane do wiadomości wiernych - mówił w RMF FM abp Wojciech Polak. Jak dodał, jedna z korespondencji to komunikat ministra zdrowia, druga - przewodniczącego Episkopatu.

d24dnvj

List Łukasza Szumowskiego, jak mówi abp Polak, "pokazuje od strony bardziej medycznej, fachowej, jak postępować w wypadku, gdybyśmy mieli jakieś podejrzenia dotyczące infekcji wirusowej, i jak rozróżniać troszeczkę, czy jesteśmy rzeczywiście podatni na koronawirusa, czy raczej na te wirusy, które w tym czasie nas dotykają".

Zobacz też: Andrzej Duda liderem sondaży. "Pamiętam, jak w 2015 r. szorował niemalże po dnie"

- Natomiast drugi komunikat to komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w którym ksiądz arcybiskup z jednej strony pokazuje, by zachować również zwiększoną ostrożność, jeżeli chodzi o duchownych i wiernych, zwłaszcza wówczas, gdy gromadzimy się razem w kościołach czy w innych miejscach - mówił arcybiskup. Dodał, że jeśli koronawirus pojawi się w Polsce zostaną podjęte "bardzo konkretne wskazania".

Abp Polak zwrócił uwagę, że można przyjmować komunię świętą "na rękę" zamiast do ust. - Na pewno nie radziłbym przesadzać: podajmy sobie dłoń - powiedział pytany o znak pokoju. - Przecież wiemy i słyszymy z tych komunikatów, że nie ma dzisiaj żadnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszej ojczyźnie - tłumaczył.

d24dnvj

- Jeżeli ktoś się obawia koronawirusa, ale ewentualnie sam wie, że ma jakieś wirusowe przeziębienie, nie musi żegnać się wodą święconą, wchodząc do kościoła - wystarczy, że przyklęknie przed Najświętszym Sakramentem - zaznaczył arcybiskup.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24dnvj

Podziel się opinią

Share
d24dnvj
d24dnvj
Więcej tematów