Trwa ładowanie...
d39nif1

Koronawirus. Obrady Komisji Weneckiej m.in. w sprawie Polski odwołane

Włochy zmagają się z koronawirusem. Z tego powodu odwołano obrady Komisji Weneckiej. W trakcie prac zamierzano zatwierdzić opinię dotyczącą nowelizacji polskich ustaw sądowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja Wenecka przyjechała do Polski w styczniu. Z jej przedstawicielami spotkała się m.in. Małgorzata Gersdorf
Komisja Wenecka przyjechała do Polski w styczniu. Z jej przedstawicielami spotkała się m.in. Małgorzata Gersdorf (East News, Fot: Jan Bielecki)
d39nif1

Sesja plenarna Komisji Weneckiej została zaplanowana na 20-21 marca. Wiadomo już, że obrady w tym terminie się nie odbędą. Kolejną sesję zapowiedziano na 19-20 czerwca - podało tvp.info.

Obrady odwołano ze względu na zagrożenie koronawirusem, który doprowadził do śmierci 17 osób we Włoszech. 650 osób jest zakażonych. W trakcie prac Komisja miała oficjalnie zatwierdzić opinię dotyczącą nowelizacji ustaw sądowych ze stycznia.

d39nif1

"Niestety, niektóre z poprawek z grudnia 2019 r. mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa. (...) Na mocy tych poprawek wolność słowa i wolność słowa sędziów są poważnie ograniczone. Polskie sądy zostaną skutecznie pozbawione możliwości badania, czy - na mocy przepisów europejskich - sądy w kraju są niezależne i bezstronne" - uznano w opublikowanym w styczniu dokumencie.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej wydali swoją opinię krótko po przyjeździe do Warszawy. W Polsce spotkali się m.in. z posłami opozycji, wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem i I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf.

Źródło: tvp.info

d39nif1

Zobacz też: Rozmawiali o kandydatach na prezydenta. Doszło do spięcia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39nif1

Podziel się opinią

Share

d39nif1

d39nif1
Więcej tematów