ŚwiatKorea dla Korei

Korea dla Korei

Korea Południowa zgodziła się dostarczyć Korei Północnej 400 tys. ton ryżu, pomimo niedotrzymania przez Phenian terminu zamknięcia reaktora atomowego w Jongbion. Kraje porozumiały się również w sprawie testu
wspólnego połączenia kolejowego - ogłosiły koreańskie media.

22.04.2007 | aktual.: 22.04.2007 10:11

Decyzja zapadła w ramach negocjacji gospodarczych przedstawicieli obu krajów, które przez pięć dni toczyły się w Phenianie. Z wieńczącego rozmowy oświadczenia wynika, że Seul zgodził się bez dodatkowych warunków dostarczyć pod koniec maja 400 tys. ton ryżu.

Korea Południowa jest głównym obok Chin dostawcą pomocy żywnościowej dla Korei Północnej. Od połowy lat 90. przeznaczyła na ten cel ponad 2 mln ton ryżu, jednak po ubiegłorocznych próbach rakietowych Phenianiu, pomoc ustała.

Po zawarciu 13 lutego układu z Phenianem w ramach rokowań sześciostronnych w Pekinie, Korea Południowa zdecydowała się na wznowienie pomocy żywnościowej. Jednak w obawie przed krytyką za zbyt ustępliwą politykę wobec sąsiada, Seul usiłował odwlec dostawy do momentu, gdy Korea Północna uczyni postępy w zamrażaniu programu atomowego.

Phenian nie dotrzymał jednak terminu zamknięcia reaktora jądrowego w ośrodku w Jongbion, który przypadał na 14 kwietnia. Zawieszenie prac w ośrodku jądrowym było bowiem uzależnione od odmrożenia północnokoreańskich kont w Banco Delta w Makau, zablokowanych przez USA. Tymczasem przekazanie pieniędzy z przyczyn technicznych opóźniło się.

Po niedzielnym porozumieniu Seul wydał jednak odrębne oświadczenie, w którym zastrzegł, że postępowanie Phenianu będzie miało wpływ na przebieg pomocy. Korea Południowa wciąż uzależnia dostawy żywności od wykonania przez Koreę Północną zobowiązań wynikających z lutowego porozumienia.

Podczas rozmów w Phenianie, obie Koree zgodziły się również na przeprowadzenie w maju pierwszego, testowego przejazdu kolejowego przez wspólną granicę. W ubiegłym roku podobne porozumienie zostało przez Phenian zerwane.

Korea Południowa, oprócz żywności, zobowiązała się dostarczyć surowców dla północnokoreańskiego przemysłu lekkiego, m.in. do produkcji ubrań i mydła, w zamian za możliwość eksploatacji północnokoreańskich zasobów mineralnych.

Źródło artykułu:PAP
żywnośćreaktorkorea
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)